şükela:  tümü | bugün
188 entry daha
 • tarihe aşina olmayanlar hakkında bir sürü şey subjektif yorum yapmış... öncelikle almanya şu an çok gelişmiş bir ülke olup, hacim ve cüsse olarak bir büyük güç değildir. fakat geçmişte büyük güç olduğu çok uzun dönemler oldu.

  kısaca özetleyelim...

  almanya, roma dağıldığından beri her zaman kıta avrupasının merkez krallığı olmuş ve fransa ile çekişmiştir. tam bir kara imparatorluğudur. okyanus ve kıyı ülkeleri ingilizler-ispanyollar-portekizliler-hollandalılar dünyayı fethederken kıta avrupasının kontrolü hep almanlarda olmuştur.

  almanya 1. dünya savaşı öncesi şimdikinden çok daha güçlüydü.

  altın dönemi bismarck'ın avusturya'yı dışarıda bırakıp tüm alman krallıklarını tekrar birleştirdiği 1871 tarihiyle başlar 1. dünya savaşının başladığı 1914'te sona erer.

  1914'te savaş başlarken sanıldığı gibi dönemin tek süper gücü ingiltere değildir. çünkü o tarihte almanya avrupa'nın en büyük ekonomisidir.dünyanın da 2. büyük ekonomisidir.*

  geçmiş 19. yüzyılı kapsayan modern çağdaki tüm buluşların, icatların, yeniliklerin %70'si almanlardan çıkmıştır denir. bunların içinde ordu teşkilatlanmasından, sosyal güvenlik sistemine , felsefeden , edebiyata ve bilimin her alanına kadar en çok eser almanca verilmiştir. bu dönem kabaca napolyon'un kutsal roma-german imparatorluğunu yıktığı 1814 yılında başlayan ve 1871'e kadar süren konfederasyon dönemi ile 1871-1914 arasını kapsayan 2. imparatorluk dönemidir.

  bunun kaynağı üniversitelerdir. bugün dünyanın en iyi üniversiteleri nasıl amerikan-ingiliz okullarıysa, 100 yıl önce en iyi üniversiteler almanya-avusturya, isviçre'de bulunan almanca eğitim veren okullardı. fizik-kimya-biyoloji-matemetik ve felsefenin dili almancaydı. 2. dünya savaşına kadar tüm alanlarda en çok eser almanca verilmiştir.

  alman üniversitelerinin tüm insan kaynağı toplumsal sorunlar, faşist akımlar ve savaşlar nedeniyle abd'ye gidince bilimin merkezi almanya'dan abd'ye döndü.

  günümüzde tüm dünya teknolojisini üreten benzersiz amerikan üniversitelerinin yüksek lisans programlarını değişik tarihlerde almanya'dan gelen protestan ve yahudi öğretim görevlileri adam etmiştir.bugün bile bu durum böyledir.
336 entry daha