şükela:  tümü | bugün
213 entry daha
 • sadece almanya değil. hemen hemen tüm cermen ve iskandinavlar millet olarak güçlüdür, sebebi de aslında akıllı mantıklı insanlar olmalarında yatar.

  bu coğrafyanın insanı ekseriyetle:
  -disiplinlidir, kuralcıdır, kurallara riayet eder. bir norveçli'ye veya alman'a veya danimarkalı'ya söz verilen saatten geç gidemezsiniz, kabul edilebilir bir durum değildir. veya bir iş 3 günde biter dediysen o iş 3.5 gün süremez kan alırlar kan. o nedenle işini çabuk ve düzgün yapmak zorundasın, kaytarma lüksün yoktur.

  -katıdır ve duygusuzdur. bizim gibi duygusal millet değildir bunlar mantığı ile hareket eder her zaman. ayrıca kimse samimi değildir, herkes birbirine mesafelidir. aile mefhumu olmadığı için ana babaya güvenerek yaşamazlar. hiç öyle cenazede ağıt yakmazlar, sinir krizleri geçirmezler bizdeki gibi mesela.

  -inatçı, çalışkan ve azimlilerdir. bu adamlar soğuk coğrafya insanı olduklarından dayanıklı olmak zorundadır, inatçı olmak zorundadır. 60 yaşında ecnebi kayınpederim günde 10 kilometre koşu yapıyor kışın -15 derecede karda. mesela almanya'da 8 saatlik mesai kavramında 15 20 dakikalık maksimum 2-3 mola olur. öyle elinde telefon facebook karıştırırsan kapının önüne koyarlar. hakkını vere vere çalışırsın, adam gibi maaşını verirler.

  -aşırı derecede allahsız olur bunlar. kaderci değillerdir, hayat felsefeleri bizimkinden farklıdır. maneviyata önem vermediklerinden ötürü zamanlarını dini ögelerden farklı şeylere harcayıp dünyevi işlerde gelişmişlerdir.

  -sistemlidir, planlıdır, belirsizlikten kati suretle haz etmez. ev taşıyacaksın mesela 3 ay önceden bildirirsin kiraladığın yere, işe gireceksin 4 ay sonrası için iş görüşmesine gidersin falan.

  -bireyseldir. bu coğrafyanın insanı ekseriyetle yalnızdır, yalnızlık aslında faydalı bir şeydir. hiçbir düşünür, filozof, bilim insanı aile yaşantısı içinde verimli olamaz. hanım yanında otururken, çocukların bıcır bıcır dolanırken neyi düşüneceksin, hangi inovasyonu yapacaksın, nasıl bir matematik dizisi keşfedeceksin allah aşkına?

  -bencildir. kimse kimseyle pek bir şey paylaşmaz. birine kahve içmeye gidiyorsan kekini bisküvini yanında götürürsün, o alman usulü denen ödeme şekli gerçektir. duygusal da olmadıkları için kimse kimsenin sırtından geçinemez bizdeki gibi, sikeee sike eşşşek gibi çalışacaksın, kimse acımaz yoksa sana.

  tüm bunlar doğal seleksiyonun da etkisi ile bu adamları muasır medeniyetler seviyesine çıkartmıştır. iş yerinizde etrafınıza bakın, bir çok faydasız adam göreceksiniz, haketmediği yerde çalışanlarla dolu ülkemiz. bir çok kendini yetiştirmiş, iyi eğitimli adam da el mahkum 3 kuruşa olmadık işlerle uğraşıyor. almanya güçlü değil aslında, biz çok tembeliz.
315 entry daha