şükela:  tümü | bugün
77 entry daha
 • dikkat! : işbu entari bir takım spoilerlar içerebilmektedir.

  aslında inanılmaz derin mesajlar tanıyan tarihin en başarılı animasyon filmlerinden birisidir. film boyunca korkutucu canavarlar ve onların yardımcıları üzerinden vurgulanmak istenen çok ince bir detay var. örneğin mike wazovski, yani korkutucu sullivan'ın yardımcısı, sürekli hor görülmektedir. daha doğrusu genel olarak yardımcılar canavarların içerisinde daha alt bir tabakada bulunmaktadırlar ve sully ile wazoski'nin sevgilisi aslında reklam ve dergi sahnesinde bunu yansıtmaktadırlar.

  özellikle ikinci film olan monsters university'de de böyle bir ayrım görmek mümkün. eğer bir canavar başarılı bir korkutma derecesiyle o okuldan mezun olmak istiyorsa hem fiziki korkunçluk gerektiren derslerde başarılı olmalı hem de teorik olanlarda. bu noktada fiziki olarak korkunç görünmeyen tüm canavarlar ilk filmde de gördüğümüz üzere tamamen yardımcılar olarak görev alıp ayak işlerini devam ettiriyorlar.

  ama o da ne! filmin sonunda sully korkutulan çocukların aslında güldürülerek enerji konusunda çok daha verimli olabileceğini keşfettikten sonra filmin sonunda tamamen yardımcılar güldürme işinin başını çekiyor. zaten son sekanslarda wazovski'nin ilk güldürmesinden çıktığını görebiliyoruz *.

  özetle toplum içerisinde "toplumun" belirli standartlarını yakalayamamış, hor görülmüş; aslında beklentilere ayak uyduramamış insanların yetenekleri doğru yönde kullanıldığı zaman ne derece verimli/başarılı olabildikleri gözler önüne serilmiş bence.

  bu noktada monsters inc. aslında hem çocuklar hem de büyüklerin bir çok mesaj yakalayabileceği gerçekten çok başarılı bir film.
15 entry daha