şükela:  tümü | bugün soru sor
12 entry daha
 • yaşadığımız coğrafyadaki, yani türkiye cumhuriyeti sınırlarındaki bilinen en erken yerleşim örnekleri yarımburgazdadır. daha önce de yazmıştım, yine yazayım. belki dikkat çekeriz.

  azıcık bilimci ve entel görünmek isteyenlerin alt paleolitik çağ dediği, ancak bize ilkokulda öğretildiği şekilde eski taş çağı olarak bildiğimiz, yani günümüzden dört yüz bin yıl önce (rakamla 400.000) insanlar bu yarımburgaz mağarasında yaşamış. günümüzde ise orospu çocukları içine sıçıyor.

  neyse konumuza dönelim. yarımburgaz mağarası iki oyuktan oluşuyor dolayısıyla mağaraları diyoruz zaten. yukarı mağara daha ufak ve ortaçağlarda şapel/kilise olarak kullanılmış. yani bu mağara kompleksi (ayh cümleyi kurarken orgazm oldum) ortaçağa kadar insan yerleşimine sahne olmuş genşler. aşağı mağara ise daha büyük ve asıl olayın döndüğü yer de burası. alt paleolitikten başlayarak roma/bizans dönemine kadar gelen 16 arkeolojik tabakası var.

  12-16. tabakalar arası alt paleolitik döneme tekabül ediyor. bu tabakalarda bir adet homo erectus türü insana ait diş fosili de bulunmuş.

  günümüzde el birliğiyle içine sıçtığımız çok önemli arkeolojik bulgular içeren bu mağara, çok da uzakta değil, küçükçekmece altınşehir'de. şirinevlerden minibüse binip gidebilirsiniz. hatta biraz ayıysanız, mağaranın duvarlarına siz de "seni seviyorum nursema" falan yazabilirsiniz. hatta "bel fıtığı" bile yazabilirsiniz. sonuçta ne kadar evrim şu bu denilse de, bu coğrafya insanı olarak bulduğumuz her duvara yazı yazma ilkelliğinden vazgeçemedik.

  ps: mağaraya gidip yazı yazanın babannesi kaşar.