şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • genetik olarak anadolu'da bulunan türklerle ilişkilendirildiği için, türklerin büyükannesi de denilen mumya. ilginç

  çin'in sincan uygur özerk bölgesinde bulunmuş olan ve tuz gölü yatağında bulundukları için bronz çağdan günümüze kadar oldukça iyi korunarak gelen bu
  mumyanın özelliği, bulunduğu bölgede çinlilerden çok önce yaşamış olması.

  çinliler ve batı dünyası tarafından "xiaohe" olarak biliniyor.

  mısır ve diğer medeniyetlerin mumyalarından en büyük farkı, mumyalama işleminin iç organlar çıkarılmadan yapılmış olması ve mumyanın vücudunda yer alan ameliyat izleridir (at kılından elde edilen dikiş ipi ile).

  zeki velidi togan'ın teorisine göre, türk ırkı, batıdan gelen sarışın avrupalılar ile tibet yaylaları göçerlerinin karışmış bir ırk olduğunu; ancak ayrılan bir grubun doğuya giderek çinlilerle karışarak çekik gözlü ve melez türk ırkını oluşturduğunu belirtir.

  ne boy pos, ne de çehre itibarıyla asyalıya benzemediği gibi, çinlilerin yapısına göre, daha uzun boylu, beyaz tenli, upuzun kirpikli, ince düz burunlu olup daha çok kafkasya-avrupa halklarına benzemektedir

  görünümüyle kafkasyalı insanlara benzemesi, dolayısıyla bu durum çin’in bulunduğu topraklardaki ilk yerleşimcilerin çinli olmadıkları teorisini ortaya atıyor. bu açıdan çin hükümetini sarsmış ve abd de gösterileceği sergiden siyasi sebeplerden dolayı sebepsizce çekilmiştir.

  kaynak: arkeoloji dünyası.
  kaynak 2

  teşekkür edit'i: sevgili @saatlerikuranbenim'e nazik uyarısı için teşekkür ederim. zeki velidi toga- zeki velidi togan olarak düzeltildi. sağolsun.
6 entry daha

hesabın var mı? giriş yap