şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • malesef sonuca ulaşmayacak olan hareket.
  çünkü bu iş onların ellerinde değil, kanalların, yapımcıların ve oyuncuların elinde.
  şöyle ki ;
  şimdi önceden prime-time dediğimiz yani haber sonrasından gece yarısına kadar olan sürece 2 dizi sığdırıyorlardı. bir program reklamlar dahil 2 saat olacak şekilde planlanıyordu. ancak bugün günümüzde prime-time kuşağına 1 program sığdırıyor kanallar. peki nasıl yapıyor? elbette ki özet adı altında dizinin geçen haftaki bölümünü koyuyorlar peşine de yeni bölümü koyuyorlar ve prime-time doluyor. reytinglere bakıyorsun dizinin yeni bölümü 1.olmuş. özeti 4.olmuş. bak özet diyorum. pek çok yapım bütün sezonda 4.lüğü göremeyebiliyor.
  sonuç olarak da kanallar yeni yapımlar için tutar mı tutmaz mı riskine girmeden, maliyetleri de azaltarak prime-time'ı tek programa ayırıyor. bu da yeni yapımların önünü tıkarken yayındaki yapımları da uzun çalışma sürelerine zorluyor.

  şimdi;
  kanal maliyeti düşünüyor. tek diziyle günü kotarırım diyor.
  yapımcı parasına bakıyor.
  oyuncu keza aynı şekilde para derdinde.

  dizilerin sürelerinin kısalması için her şeyden önce maliyeti düşürmek gerekiyor.
  ancak burada bir çıkmaz var. kanal, 1 saatlik diziye 2 saatlik diziye verdiği parayı vermiyor reklam sayısı azalacağı için. doğal olarak yapımcı da oyuncuya yüksek ücret veremiyor kanaldan az para alacağı için. oyuncu da düşük ücrete çalışmam diyor ve iş tıkanıyor.
  oyuncular ağlıyor uzun çalışma saatlerinden ötürü ama iş paranın azalmasına gelince hepsi aslan kesiliyor.
  artık zaten hızlı tüketim çağındayız 2 saat dizi evde oturan koca karıları bile sıkmaya başladı. bir şekilde azalacak bu süreler ama birilerinin taşın altına elini sokması lazım.
  ya kanallar, yapımcılar ve oyuncular daha az kazanacak ya da dizi sektörü pay-tv sistemine kayacak. masum dizi gibi.
  yoksa her geçen gün dizi kalitesi düşecek ve bir dönem sinemamızda olduğu gibi karanlık bir döneme girilecek. artık aydemir akbaş pornoları da kurtaramaz sektörü.
301 entry daha