şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • hristyanlığın aramice veya ibranice isimleri dayattığını, ibrani kültürü altında asimile olmayı emrettiğini zanneden emevi d*llerini deşifre eden olgu. üstüne üstlük, hristyanlığı, katholikizmle bir tutar bu davar oğlu davar. zaten bu zeka geriliği yüzünden kendi kültüründen daha yüksek bir seviyede olan arap kültürü altında asimile olmuştur.

    hiçbir hristyan topluluk kimliğinden, dilinden vazgeçmemiştir. zaten kimse onlara "çocuğuna bizim isimlerimizi koyacaksın, bizim kıyafetlerimizi giyip bizim gibi yaşayacaksın, bizim dilimizi öğreneceksin tanrıyla o dilde konuşacaksın" da dememiştir. işte tam da bu yüzden hristyanlık, dünya üzerindeki en yaygın dindir.

    nitekim islamiyet de bu tip dayatmalarda bulunmamıştır. kur'anı kerim de "arapça öğrenin, ibadetinizi arapça yapın" şeklinde bir ibare yoktur. "çocuklarınıza arapça isimler koyun" şeklinde bir ibare de yoktur. bunları emreden islamiyet değil emeviyettir. emeviler, dinleri "milli maç" zannetmiş olsa gerek ki, din adı altında kendi kimliklerini dayatmaya, milliyetlerini yaymaya, diğer toplumları asimile etmeye çalıştılar. işte tam da bu sebeplerden ötürü emeviyet, sadece kılıçlarının ve onların ışid benzeri, tecavüz şebekelerinin uzandığı coğrafya ile sınırlı kalan bir dindir.

    (bkz: arapların türkleri asimile etmesi)
29 entry daha