şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
 • savaşanlar york ve lancaster hanedanları olmasına rağmen, 1485'te tudorların tahta geçmesiyle savaş sonra ermiştir. ("ne alaka lan?" denilesi)

  iki adet gül armalı hanedanın çıkardığı bu savaşın (iki gül) sebebi nedir peki?

  amaçsızdır aslında. 100 yıl savaşları sonrası fransa'dan sürülmeye başlayan ingilizlerin canı bu duruma çok sıkılmış ve iç savaşa başlamışlar. yüzyıl savaşlarında kuvvetlenmiş olan prensler birbirlerine girişirler. ardından işlere prens, kral, bakanlar karışıyor derken bir bakıyoruz ki olay hanedanlar arasındaki bir miras savaşına dönüşüyor. *
  savaş * sırasında zenginleşip şımaran baronların boşlukta birbirini yemesi diyebiliriz.

  aslında dönem modası desek daha doğru:
  rönesans'ın tatlı esintisini hissetmeye başlayan orta çağ avrupasında feodal rejimler teker teker monarşiye teslim olurken ingiltere boş durur muydu?

  bu savaşı çıkartan hanedanlar da son can çekişmelerini yaşamıştır; tıpkı xi.louis'in fransa'da hayli güçlü olan bourgogneların canını okuması, habsburgların (iii.frederick tam bir hödüktür, nasıl becermiş anlamış değilim; çok ballıymış namıssız) anjou ve luxembourg hanedanlarını etkisizleştirip i.maximilian'a kuvvetli bir taht bırakması, aragon ve castilla'nın (isabella&ferdinand evliliği ile) keşmekeş içinde olan ispanya'da birliği sağlaması gibi; ingiltere de döneme uymuştur diyebiliriz.

  açıkçası bu savaşın çok tartışılacak bir tarafı yok, bunun yerine daha eğlenceli şeyler okunabilir. o yüzden kısa özet geçelim:

  --- spoiler ---

  savaş sonunda asilzadeler patates oluyor, ingiltere de mutlak krallık, monarşi yönetimine tam anlamıyla geçiş yapmış oluyor. god save the queen :/

  --- spoiler ---
3 entry daha