şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • gelmiş geçmiş en iyi film noir yönetmenlerinden biri ve şahsım adına en iyisi..

    47'de brute force'ta muhteşem burt lancaster'la beraber en sağlam hapishane filmlerinden birini çekti.. filmde otorite sorgulaması ve ezilenlerin dayanışma vurgusu alt-metne sığmayacak ölçüde hissediliyordu.. bunu 48'de, new york'a adanmış en sağlam noir'lerden biri the naked city izledi.. dassin, nefis mekan kullanımı ile, adeta filmin başrolüne new york şehri'ni koymuştu.. 49'da sınıf vurgusunun iyiden iyiye hissedildiği thieves' highway geldi.. dönem mccarthy dönemiydi ve başının belaya girmesi an meselesiydi..

    kısa süre sonra avrupa'ya kapağı attı ve oranın şehirlerini şereflendirmeye başladı, 50'de londra'da en sevilen noir'lerden night and the city, 55'te french noir başyapıtı, paris'i tüm güzelliği ile yansıtan rififi geldi ki film, ortasındaki otuz dakikalık sessiz sekans ile soygun filmleri arasında özel bir yere sahiptir..

    aile kökleri ukrayna ve polonya'ya uzanan bu güzel insan, kan çektiğinden olsa gerek, 64'te, klasik siyah beyaz filmlerinin aksine türlü technicolor cambazlıklarıyla dolu, topkapı filmiyle bu sefer istanbul'a çevirdi kamerasını.. zaten ölümü de, bir dönem cuntaya karşı mücadele verdiği atina'da oldu..