şükela:  tümü | bugün
 • 36. istanbul film festivali kapsamında gösterimi yapılan ve sinemada insan hakları kategorisinde yarışan belgesel. filmin yapımcısı ilk gösterime katılamasa da teknik ekipten gösterim sonrası soru cevap bölümü için gelmişlerdi.

  belgesel halep'te insanı yardım hizmeti gören beyaz kasketlilerin rejim ve rusya'nın hava saldırılarına karşılık yürüttükleri çalışmaları anlatmakta. beyaz kasketliler kimlerdir derseniz sözlükte the white helmets başlığına bakabilirsiniz. kendilerine dair pek hoş yorumlar yok malumunuz. sosyal medyada yayımlanan kimi fotoğraflarda beyaz kasketlilerin part time militan oldukları yönünde açıklamalar da mevcut.

  daha evvel gerçekleşen eleştirilerden yola çıkarak oldukça insan merkezli bir ürün ortaya konmuş bu sefer. filmde çatışmalara ya da muhaliflere yönelik silahlı tek bir kare dahi yok. yalnızca bombalamalar sonrası yıkılan evler, öldürülen çocuklar, havadan sürekli taciz eden, saldıran rejim ve rusya.

  bu noktaya değin esasında bir sıkıntı yok; söz konusu yaşam hakkı ve insani değerler olduğu müddetçe ne esad ne rusya ne de katil radikal terör örgütleri ayırt etmeksizin sivillerin yanında durmak insanlık vazifesi. bu açıdan rusya destekli rejim suriye'de muhaliflerin elindeki bir şehirde neler yapıyor görüyoruz. diğer yandan beyaz kasketlilere yönelik ithamlar, suriye'de muhalif görüntüsünde kendilerine alan açan radikaller, terör grupları vs. salondan birisi bu konuya haklı olarak filmin amacının bir propaganda mı yoksa tarafsız bir belgesel olarak mı çekildiğini sordu. ekibin yanıtı ise belgeselin herhangi bir kurgu içermediği, tamamen halep'te yaşanan savaş durumunun bir kesintisini aktardıkları yönünde idi.

  tekrar belirterek sonlandıralım; siyaseten oldukça tartışmalı bir grubun faaliyetleri üzerinden suriye'de yaşanan insanlık dramının anlatıldığı belgeseldir. belgeselde ise tüm bu siyasi çıkarların uğruna ölen bebekleri ve perişan olan şehirleri görmekteyiz.

  imdb
1 entry daha