şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
52 entry daha
  • atatürk'ün is bankasindaki hissesi vasiyeti üzerine chp'ye verilmistir. chp'nin is bankasinda su anki hissesi %28'dir. atatürk, vasiyetinde, chp'nin bankanın karından pay almamasını şart koşmıştur. o yüzden chp iş bankasının karına ortak değildir. yalnız, iş bankası yönetim kurulunda chp'yi temsilen iki üye bulunur. bu nedenle chp iş bankasının verdiği bir batık kredi için suçlamaya muhattap olmuştur, aslı var mı bilinmez, partililer bunu şiddetle reddeder, chp'nin iş bankası yk üyelerinin alınan kararlara etki etmediklerini, bir tür gözlemci gibi davrandıklarını idda ederler.

    chp'nin "özlenen sosyal deomkarsi"yi temsil etmediği ya da böyle bir görünümü olmadığı açık olmakla birlikte, sadece basındaki izlenime binanen chp'yi seytanların, iblislerlin partisi olarak göstermek son derece hatalı bir davranıştır. bu eleştirleri yönelten, -ne yazık ki benim de dahil olduğum- grubun davranışı, aslında yılgınların tepkisi olmaktan öteye gitmez. bu eleştirilerin samimiyeti de şüphelidir. zira; örneğin, chp'de anti-demokratik uygulamalar olması büyük bir tepki toplarken, il başkanlarını rahşan ecevit'in atadığı (ben bizzat şahidim) dsp ve yürüyemez hale gelinceye kadar parti lideri olan bülent ecevit için böyle bir eleştiri yapılmamıştır. benzer şekilde, akp hükumeti için, sanki ırak hikayesinde meclise bir tezkere yollayan, reddedilince değiştirip ikinciyi gönderen başkasıymış gibi davranılmakta, ırak batağına girilseydi kolay kolay istikrar yakalayamayacak olan akp'nin ekonomik ve siyasi başarıları övülmektedir. tezkerelere şiddetle karşı çıkan ve birinci tezkerenin ucu ucuna reddini sağlayan chp muhalefet yapmamakla suçlanmaktadır.

    kanımca, chp'nin en büyük iki problemi, parti içi kavga ve çekişmelerin çok fazla göz önünde yapılması, üyelerinin kendi yararı olmadıkça parti için çalışmamaları (hatta çoğu kez, partinin zararı pahasına -alenen aleyhte çalışarak vs- birbirlerinin ayaklarını kaydırmaya çalışmaları) ve gençlerin chp'ye yönelmesi için bir türlü ortam/sinerji yaratamamalarıdır.
9452 entry daha