şükela:  tümü | bugün
 • estetiğin ve zarafetin sembolü bale sanatının işin içine karışmasıyla, insana bambaşka bir boyutun kapısını açan video klipler. tılsımlı.

  ve devam etmeden küçük bir not: ülkemizde tü kaka olarak gösterilme çabası içinde olan bir güzelliğin, ruhun senfonisi müzikle birleşmesiyle nasıl masalsı, hatta zaman zaman rafine bir hava yarattığını vurgulamak adına çevirisini yaptığım bir yazıdır bu; ufkunuz katlanmaz belki ama renkleneceğinden eminim:) neyse.

  dünya starları david bowie, michael jackson, madonna ve beyoncé'nin kimi zaman milyon dolarları bulan prodüksiyonlarla hazırladıkları müzik kliplerini 'daha da' albenili hale getiren ve sanki 'ilahi bir şiirden kopmuşçasına' zenginleştirenler hiç şüphesiz bale ya da modern dans ile uğraşan sanatçılar.

  işte pop ve klasik balenin harmonisi ile ortaya çıkan o muhteşem video klipler:

  1. sia-chandlier

  ki bu video klip yayınlandığı anda büyük bir ses getirmiş, 11-12 yaşlarındaki küçük dansçı kız maddie ziegler fırtınalar koparmıştı.

  not: ekşi sözlükte de ''chandelier klibinin çocuk istismarı olması'' başlığı altında bayağı bir yazılıp çizilmişti zamanında.

  şu bir gerçektir ki, çocuk dansçının performansı, müziğin ve şarkıcının önüne geçmiş
  bir videodur; youtube'da da 1.5 milyardan fazla kişi tarafından izlenerek rekor kırmıştır.

  2. queen-ı want to break free

  videonun ikinci yarısı, 2.13'den itibaren wayne eagling'in koreografisini yaptığı the royal ballet dansçılarının müthiş performansını da içermekte. efsane freddie mercury ise o meşhur bıyığından feragat etmiş durumda rus balet vaslav nijinsky'nin yer aldığı afternoon of a faundan ilham alarak.

  3. sting - prelude from cello suite. no. 1 (g major)

  royal ballet konuk sanatçısı alessandra ferri 'nin solo performansı ile sting tarafından gitarla seslendirilen bach'ın ünlü bir eserini içeren klip. hoş.

  4. poliça - wandering star

  video yönetmeni ely'e göre, sesin söyleyemediğini vücudun dile getirişidir dans. klip, bir sanat stüdyosunda yalnız başına oturan yaşlı bir kadınla açılır ve dansçıların belirmesiyle de bu kişilerin resimlerden kurtularak kaçan karakterler olduğu anlaşılır. enteresan.

  5. blood orange - ı know

  san francisco ballet ve american ballet theatre'ın baş dansçısı olan maria kochetkovanın, dev hynes'la beraber yer aldığı bir video.

  6. sigur ros - valtari

  muhteşem bir kısa film tadında hazırlanmış video. bomboş, ıssız ve eski bir binada karşılaşan iki dansçının tutku dolu performansları yansımakta bu izlanda post rock grup olan sigur ros'un müziği eşliğinde.

  7. coldplay - true love

  bu klipte, frontman chris martin; genişçe bir şişme bale kıyafeti içinde tökezleyip durarak dans etmektedir. video, kendisi gibi şişme bir tütü giymiş ideal partner'ı olan balerine kavuşmasıyla son bulur.

  8. kanya west - run away

  2009 video muzik ödül töreninde yaşanan sıkıntılı dakikaların sonucunda ortaya çıkmış bir video klip. west'in lirikleri de zaten medyanın kendisi hakkındaki olumsuz görüşlerini kabullendiğini göstermektedir. sürekli tekrar içeren, kaba ve basit sözlerse, balerinlerin naifliğine tezat, kasten oluşturulmuştur.

  9. gökhan kırdar - tüür (yağmur duası) bu da bizden olsun:) şaman yansımaları. nefis.

  10. örneğin bu fotoğraf florence welch'in solistliğini ve liderliğini yaptığı bir ingiliz indie pop grubu olan florence and the machine'e ait ve balerinlerin yer aldığı en iyi müzik videolarının başında geliyor. klip yönetmeni david lachapelle, ingiliz şarkıcının çevresine yerleştirdiği kaliforniya menşeli '' southland ballet academy'' dansçılarının koreografisi yoluyla şarkının içerdiği pozitiflik ve neşe gibi duyguları izleyiciye de bulaştırmayı hedeflemiş.

  11. belle and sebastian - the party line

  iskoç indie pop grubu için, the royal ballet koreografı robert binettarafından koreografisi yapılmış olan bir müzik klibi. bir klupte bulunan kadın, hayalinde bir çiftin güzel bir pas de deux performe ettiğini hayal eder; gerçekte ise olan biten bump and grindden ibarettir.

  12. chairlift - amanaemonesia

  klasik bale izlerini taşıyan öznel yorumlamasıyla dansçı caroline polachek göze çarpmakta. yönetmen ise aynı zamanda blood orange- ı know'daki isim: juri onuki.

  13. hozier – take me to church

  royal ballet baş dansçısı sergei polunin'nin harikalar yarattığı bir klip. usta yönetmen david lachapelle'nin elinde tadına doyulmaz bir çalışma çıkmış ortaya.

  14. taylor swift - shake it off

  taylor swift'in, 1989'da çıkardığı beşinci albümünde hip-hop'dan caza farklı türdeki dans performanslarıyla yer aldığı video, balerinlerle açılış yapmakta. güzel.

  kaynak
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap