şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
 • 4. sanayi devrimi olacak siber güvenlikler, kodlar, robotlar havada uçacak diyenlerin feci yanıldığı devrim.

  1) bu devrim en çok büyük işletmeleri vuracak. mal üretimi çok ufak atölyelerde mümkün olacağı için devasa işletmeler olmayacak, unutmayın her sanayi devrimi, daha büyük fabrikalar değil, daha ufak fabrikalar doğurmuştur, ayrıca daha büyük üreticiler yerine daha ufaklar doğup tekelleşme de azalmıştır.

  2) ucuz ve vasıfsız işçilik tarih olacak bu bir gerçek. bir başka gerçekse büyük kentsel alanlar da tarih olacak. iş dediğiniz şeyi, çorumun dağ köyünde yaşayan gündüz çapa sallayıp akşam bilgisayar başında çalışacak elemanlar çözecek.

  3) işçilerin alım gücü düşecek, ama kapitalistler bunu görüp buna izin vermez diyen mallardan olmayın, bu durum istese de istemese de olacak. çünkü işçiliği düşürmüş, üretimi daha kusursuz ve firesiz hale getiren, atığını bile işleyebilen bir sistem olursa, diğerlerini önüne katar, ister istemez sistem bu yöne kayar.

  4)şehirlerde barınamayan işçiler ve ufak sermaye daha kırsala kayacak, kira avantajı, yaşamsal maliyet avantajı. yani yarının patronları da çapa sallayacak.

  5) inanılmaz bir lojistik ve iletişim alt yapısı oluşacak. merkezden kırsala doğru inanılmaz bir hammadde ve mal akışı sağlanacak, bitmiş ürünler tekrardan bütün dünya çapına dağılacak. yani yozgat kırsalında yapılan malın amerikaya teslimi 1 haftada sağlanacak, ama o malın yapılması için çinden, hindistandan, almanyadan hammadde akışı sağlanacak.

  6) maviyakalılar yerini üretimde çalışan patrona bırakıp, bazı maviyakalılar patronlaşacak. beyazyakalıların işe işi çok daha zor, bankacılık, ofis hizmetleri vb. 15 seneye tarih olacak. buradaki kasıt yok olmak değil ama, çok azalacak. örneğin her yerde atm ler olacak, fiziksel para alışverişi kent merkezlerindeki çok az banka şubesinden sağlanacak.

  7) kod yazarım ben yea, siber güvenlikçiyim diye kendini bir şey sananların yanıldığı görülecek, hndistanda 10 dolara kod yazanlar ortalığın hepten anasını sikecek. yapay zeka, öğrenen makineler, adaptasyonu çok arttıracak.

  8) türkiye de bu değişimden payını alacak, fiziksel sermaye yerini bilgi ve yaratıcı emeğe bırakacak. bunun sonucunda daha iyi eğitimli ve yaratıcılar geleceğin toplumuna yön verecek.

  9) en değerli olan şey hammadde olacak bu ister bir maden, ister tarımsal ürün olsun hammaddesi olanlar şanslı olacak, köyde dağ başında 20 dönüm arazinin istanbulda 3 ev parası edeceği zamanlar 15 seneye kadar mümkün olacak.

  10) çok değil 3 sene sonra bu satırları okuyan sen saygıdeğer insan, özellikle türkiyede 3 senede yaşanan inanılmaz değişimi yaşarken bugünkü karamsarlığına gülüp geçeceksin. 2020 de akp tarih olmuş olacak ama daha kötüsü, yaşam şartları çok ağırlaşmış, değişimin göbeğinde birisisin, şartlara çabuk adapte olmaya ve ata dede toprağına sahip çıkmaya bak.
357 entry daha
hesabın var mı? giriş yap