şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • son yıllarda dünya genelinde solcuların takıntılı biçimde savunduğu saçmalık.
  kültürel marksizm -> lgbt hakları -> feminizm -> erkek düşmanlığı -> veganlık çizgisinde ilerleyen bu mantıksızlık silsilesi, devamında teknolojik ürünlerin bizler için zararlı olduğu, doğadan toplayarak beslenmemiz gerektiği, aşıların otizm yaptığı ve primitif bir hayat düşü boyutuna gelmektedir.

  bir de bunu haklı göstermek için tarım toplumuna geçmeyen taş devri insanlarını yüceltme, günümüzdeki bu tarz insanları süper-insan kıvamında tanıtma gibi aptalca yapay reklamlar yapılmaktadır. hayvanların en gelişmiş hayvanat bahçesinde bile tutsak yaşadığı, vahşi doğada mutlu ve huzurlu olduğunu iddia edenler de yine bu kesimdir.

  mağara adamı insanlarının ortalama yaşam sürelerinin 30 yıl civarında olduğu ve bu değerin 1900'ların başına kadar devam ettiği, şu an 70+ yıla çıktığı (kanada, norveç, japonya gibi ülkeler 80 üstü) bilimsel bir gerçek. doğum sırasında yaşanan ölümler, çocuk ölümleri, besin kıtlıkları, salgın hastalıklar, vahşi hayvan saldırıları, doğal felaketler... derken insan ömrü çok kısa kalıyordu.
  günümüzde bu problemlerin çoğunu engelleyip düzeltebilecek yöntemlerimiz bulunuyor.

  doğa, bu uç solcu (far-left) tayfanın iddia ettiği gibi ütopik hayal dünyası değildir. dahası, adaptasyon ile tüm canlılara evrim dayatan bizzat doğanın kendisidir. evrimleşip bir beyine sahip olmak, birleşip topluluk oluşturmak, bir yuva inşaa etmek... bunlar hep evrimin getirdiği şeylerdir. bu evrimin bir halkası da yerleşik düzene geçip tarım yapmayı da oluşturur. her hayvanda olan "bölge işaretleme" dürtüsü yüzünden şehir ve devletler oluşmuştur. şu an bu solcuların nefret ettiği medeniyet, yine doğanın dayattığı, insanların doğaya karşı güvende olmak için kurduğu bir düzenden başka bir şey değildir.

  bu evrim halkasının bir sonraki basamağı da, elbette, transhümanizm olmaktadır. doğaya muhtaç kalmadan kendi kendine yaşayabilen canlı toplulukları. başka gezegenlere yönelip evrende seyahat edebilmek için ihtiyacımız olan adım.

  anarko primitivistler, evrimin basamaklarının sadece bir yerine kadarını kabul edip sonrasını reddedirler. ancak medeniyetin güvenliğinden de uzaklaşmak niyetleri yoktur. bu medeniyet üzerinden doğa nostaljisi yapmaya çalışırlar.
4 entry daha