şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • enver paşa yerli napolyondur daha doğru bir tabir olurdu. zira yaptıklarıyla, kendi ifadeleriyle böyle bir yakıştırmanın olduğu belgelenmiştir.

    ama mustafa kemal atatürk'ün kendisinin napolyon olduğuna dair, etrafındakilerin onu böyle değerlendirdiğine dair bir belge yoktur. siyasi hat olarak da uyuşmamaktadırlar.

    bana daha yakın gelen olasılık atatürk'ün siyasetçi olarak robespierre'yi, daha yüksek bir ihtimalle de lincoln'ü (cumhuriyetçi partinin kurucusu, üniter devleti savunan ve farklı siyasi partilerdense ortak bir fikirde birleşmeyi öneren amerikalı lider) özgün bir şekilde yorumladığı. robespierre'nin sınırı aştığı yerde lincoln, lincoln'ün geri kaldığı yerde de robespierre olmuştur atatürk. elbette sadece fransız ve amerikan devrimlerinden etkilenerek kurulmadı bu cumhuriyet. arkasında koskoca 1908 deneyimi ve yakın tarihlerde de 1917 devrimleri duruyordu. ha, dünyaya 1881'de değil de 1800'lerin başlarında gelmiş olsaydı "çakma bir napolyon" olabilir miydi? bunu sormanın anlamı yok, çünkü böyle bir şey yaşanmamıştır.
109 entry daha