şükela:  tümü | bugün
80 entry daha
 • abi cahillik diz boyu. harry potter evreninde iyiyle kötü ayrımı bildiğiniz kadar keskin değil. dumbledore bile, bu noktaya gelene kadar karanlık sanatların babasıydı. ne zaman ki grindelwald adamın kız kardeşini öldürdü, dumbledore o zaman aydı anyayı konyayı da biraz daha karanlık büyü konseptinden kurtuldu. ha ama bu karanlık taraf one kazandırdı? güç, kuvvet, olgunluk. dibi gördüğü için tepeye yükselmesi de temiz iş oldu.

  şimdi siz bu şekilde biçimlenmiş karakterlerin içinde severus snape sirius black karşılaştırması mı yapacaksınız?
  o zaman adamları baştan sonra inceleyelim.
  sirius snape dediğimiz adam kim? bellatrix'in kuzeni, safkan büyücü. egoist, narsist bir karakter. okul zamanlarında gryffindor'da olmasını ve okulun popüler çocuğu james potter ile en yakın arkadaş olmasını kullanarak büyümüş, kendisine gücü yetmeyecek olan kişilere kötü davranmış bir karakter. severus snape bunlardan neden nefret ediyor? adama kötü davranmışlar. ağzına sıçmışlar lan herifin daha nolsun? lily potter'a rağmen. belki de james'in severus'a bu kadar kötü davranmasının sebebi de lily'yi ondan kıskanıyor olmasıydı. ne zaman ki bunlar büyüdüler adam oldular, voldemort hortladı, aydılar olanı biteni de bi düzeldiler. e orada da, kehanet devreye girdi. james ve lily öldü. sirius kafayı sıyırdı azkaban'a yolladılar adamı orada.

  severus'a bakalım.
  adam, kötü bir aile ortamından geliyor. kötü kötü kötü. lily var bi dost diyeceği, onda da ayrı gayrı evlere düşüyorlar zaten. slytherin nere gryffindor nere. buna rağmen herif çılgınlar gibi iksir bilimi görüyor. kıskançlık, acizlik, voldemort devreye giriyor. severus voldemort tarafına kayıyor. karanlık sanatları benimsemeye başlıyor. bunun sonucunda da lily james ile birlikte olmaya başladığı noktada, severus için tek çare voldemort'un yanına geçmek oluyor. buna rağmen, kehanet ortaya çıktığı zaman voldemort'a ihanet edip dumbledore'u buluyor ve lily'nin ne pahasına olsun korunması için dumbledore'un ajanı olmayı kabul ediyor. voldemort'dan haber getiriyor. niye? lily'yi seviyor da ondan. dön dolaş lily öldüğü noktada bile dumbledore'a olan sadakatini ve lily'ye olan sadakatini bir şekilde koruyor. hiç haz etmediği halde harry'yi her türlü beladan koruyor adam. napsın? herkes harry'ye yalakşap davranıyor diye bu da mı öyle davransın? ne kadar lily'nin oğlu da olsa, çocuğa ne zaman baksa kaybettikleri aklına geliyor. doğal değil mi çocuğa karmaşık hisler duyması?

  şimdi severus mu sirius mu?

  sirius ne yaptı seride? kaçtı. kaçtı. kaçtı. harry'ye bir aile hissi verdiği bir noktaya doğru. harry, sirius black'e ailesinden son kalan fert gibi tutundu çünkü babasından kalan tek şey bu. annesinden kalan tek şey bu. sirius da harry'yi james'ten başka bir şey görmedi. james yerine koydu. adama james diye seslendi zümrüdüanka yoldaşlığında? ölmeden önce james aşağı james yukarı öyle takılıyordu sirius.

  severus ne yaptı seride? kötü davrandı kötü davrandı. amaaaa... sirius'dan hep ve her zaman daha iyi bir görevi vardı. hikayede kilit taşlarından biriydi. sirius olmasaydı da harry bir şekilde olurdu. ama severus snape olmasaydı hikaye bu kadar iç burkar bir hal almazdı. sirius öldüğü zaman hepimiz üzüldük. ama snape'in ölümü bambaşka bir platformdu. şimdiye kadar yaptığı her şeyi neden yaptığı, dumbledore ile olan yakınlığı, ortaklığı ve bir sürü şey...

  dumbledore severus'a bayılmıyordu. dumbledore aziz de değildi zaten. severus'u sevmesine de gerek yoktu. orada herkes görevini yapıyordu. dumbledore, esas yüzünü severus'a gösteriyordu. harry'ye iyi davranmaktan, ona örnek olmaktan başka bir şey yapmıyıordu. ama esas karakterini, esas dumbledore'u severus'un yanında, onların konuşmalarında gördük.

  tabii ki severus için de bu geçerli. o da gerçek karakterini dumbledore ile ortaya çıkardı.

  o yüzden bu basit versus'u severus olur.

  not: lupin spor.
47 entry daha
hesabın var mı? giriş yap