şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1119 entry daha
 • trabzon'a giden, trabzonlu olan, trabzon'da bir şekilde bulunan herkesin ismini bildiği bir cadde vardır.

  gazipaşa caddesi.

  bu cadde trabzon'un en önemli ve stratejik caddelerinden biridir. meydanı kanuni anadolu lisesi civarından ganita'ya ve denize bağlar.

  ve bu caddenin açılmasını 1924'deki trabzon seyahatinde bizzat atatürk istemiştir. suluhan'ın önünden belediyeye giderden atam mavi gözleri ile bir karadenize bir de meydana doğru bakıp "buradan denize ulaşan bir cadde açınız" demiş.

  hayatımda duyduğum en trajikomik olaylardan birisi. düşünsene şehrine ilk defa gelmiş bir adam. sadece bir kaç saattir orada ve 100 sene sonra bile işlevini zerre yitirmeyen bir cadde fikri verebiliyor. ama sen her gün taşbaşı tarafından meydana çıkarken "ya burada da güzel bir yokuş var burdan aşağı bir cadde daha mı açsak" diye düşünemiyorsun. birisinin gelip sana bu aklı vermesini bekliyorsun.

  atam "yani arkadaşlar zahmet olacak size işinize karışıyor gibi oluyorum ama sanki bu meydanı denize bağlasak daha iyi olur gibi geliyor bana" demiştir müstehzi ifadelerle ama tarih yukardaki gibi yazmıştır.

  paşam sen cidden müthiş bir insansın. ben gazipaşa caddesinin isminin her ildeki atatürk caddesi gibi bir hikayesi olduğunu sanıyordum oysa olay bambaşkaymış.
326 entry daha