şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • aslında cemaat(müslümanlar) arasında inancın zayıfladığının işaretidir. ibadete, inanca yönelik istek azalınca bunu perdelemek için her yere camii dikiliyor.

    başlarda islam ümmeti bir kitledir. islamiyet'in ilk yayılmaya başladığı zamanlarda hedef herkesin bu dine iman etmesini sağlamaktı ve bunun için çalışılıyordu. böylece kitleye(ümmet) de ulaşılmaz bir hedef gösterilmişti, hatta dünyadaki herkes müslüman olsa dahi uzayın en ücra köşelerine kadar ulaşıp şayet oralarda yaşayan canlılar var idiyse onlara dahi allah'ın kelamını ulaştırma şevkiyle hareket ediliyordu. böyle kitlenin sınırsız büyümesi imkanı olacaktı.

    günümüzde ise inancın ve ibadetin zayıflaması ile birlikte, kitlesini(ümmet) korumak isteyen din, sınırsız büyümek yerine yoğunlaşmayı tercih etti. yani eldeki mevcut ümmeti olabildiğince diri tutmayı amaçladı, böylece kitlenin çözülmesi de engellenebilecekti.

    yoğunlaştırma faaliyeti sonucunda her yere camii inşa edilmeye başlandı lakin bu camilerin cemaatleri 5'i geçmez vaziyette. özetle; dini ritüellerden ve inançtan kopuşla doğru orantılı olarak camii sayısı da artmıştır.
1 entry daha