şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
386 entry daha
 • jake offenhartz'ın hakkında zaman yolcusu olduğu teorisini öne sürdüğü usta yazar.

  1837 tarihli yazarın tek romanı olan the narrative of arthur gordon pym of nantucket'in hikayesinde açlıktan geminin mürettebatı tarafından yenen richard parker isimli gencin olayı, ne tesadüftürki 1884 yılında da aynen vuku bulucaktır: erzakları biten ve batmak üzere olan bir geminin mürettebatı 17 yaşındaki richard parker isimli genci yamyamlaşarak yerler. daha sonra poe'nun hikayesi ile benzerlik gösteren bu olayı arthur koestler isimli gazeteci the sunday times'da ele alır.

  poe'nun 1840'ta ele aldığı the businessman isimli hikayesinde ise, beyninin ön lobunda ortaya çıkan bir hasardan ötürü sosyopatlaşan bir genç anlatılır. ancak yıllar sonra bilim insanları tarafından keşfedilecek olan bu olay, ne hikmet ki 8 yıl sonra phineas gage isimli adamın başına gelir. kafasına giren demirle davranışları değişen ve şiddete meyillenen adam, beynin ön lobunun sosyal biliş üzerindeki etkisi buluşuna ön ayak olur. daha sonra nörolog eric altshuler, poe için “bir düzine semptom var poe bunların hepsini biliyor. o öyküde her şey var, biz daha fazlasını ancak öğrenebildik. bu o kadar kesin ki, haliyle çok acayip. sanki poe’nun zaman makinesi vardı” sözlerini sarf edecektir.

  son olarak poe, big bang teorisi ortaya atılmadan 80 yıl önce kaleme aldığı euroka isimli düzyazı şiirinde, genişleyen evrenin bir parçacıktan ortaya çıkan ani bir ışıkla meydana geldiğini söyler. hatta bununla da yetinmeyip olber paradoksu için, genişleyen evrendeki ışığın henüz bizim güneş sistemimize ulaşmadığını öne sürer. yıllar sonra italyan astronom alberto cappi ise, ünlü yazarın zamanında henüz böyle bir teoriye ulaşılacak gözlem tekniğinin ya da herhangi bir kanıtın var olmadığını, o dönemdeki hiçbir astronomun sabit olmayan bir evreni hayal bile etmediklerini söyleyecektir.

  edit: tabi poe için ortaya atılan bu iddia hakkındaki benim kişisel görüşüm daha farklı. bu durum daha çok dahi sanatçıların geleceği öngörebilme yeteneklerinin, hayal güçlerinin ve yaratıcı zekalarının en üst düzeyde olması ve tesadüflerin ilginç bir şekilde bir araya gelmesiyle alakalı. tarihte de bunun gibi bir çok örnek mevcut. ancak bunlar yine de insanı heyecanlandıran detaylar.

  kaynak: historybuff gaia
297 entry daha

hesabın var mı? giriş yap