şükela:  tümü | bugün
1160 entry daha
 • üç kitabı da bitirmiş bir tip olarak merak edilen soruları cevaplamak istediğim yapım.
  mademki böyle bir hamallık yaptım o zaman neden herkes faydalanmasın. aşağıda üç kitabın özeti olarak karakterlerin hikayelerini kısaca yazdım fakat dizide kitapla örtüşmeyen yerler var ve çok fazla değişiklik de olabilir. o yüzden siz bunu kitapların hikayesi olarak düşünün.

  --- çok ağır spoiler ---

  _____________________

  duru'nun ailesi: anne babası ölmüş. bahçeli ev duru'ya onlardan kalmış. deniz onun yanında kalıyor.

  deniz: köyde doğup büyümüş ve imam hatip mezunu deniz. ama lisede müzikle kendini bulup filtre kahve seven bir fularlıya dönüşümünü tamamlamış. kendini kaybettiği bir süreçte duru onu terk ediyor. dizide arada bir içtiği sigara mevzuu aslında deniz'in marihuana kullandığına gönderme. can da onun bu keş halinden faydalanıp duru'yu kendine çekiyor zaten. deniz duru'dan sonra bir buçuk sene kadar bir köyde ırgatlık yapıp kendini iyileştiriyor. sonra istanbul'a dönüp ütopik diyebileceğimiz hoşlukta bir sokakta sanat organizasyonu kuruyor.

  eti: babasının tecavüzüne uğrayıp çok genç yaşta çocuk sahibi olmuş. ensestten doğan bu çocuk deliriyor. akıl hastanesinde bizim can manay olarak bildiğimiz umut'la tanışıyorlar. çocuk intihar edip ölüyor. aynı zamanda umut'un kimliğini çaldığı, kendisiyle aynı yaşta ve ölümü şaibeli bir çocuk daha var. gerçek can manay o. (bu kısım kitapta da (pi) çok kısa geçiyor. net anlatıl(a)mamış. )

  eti ve can manay'ın da bir oğulları var ayrıca. fakat eti can'dan uzakta yurtdışında okutuyor oğlunu. çocuk babasının kim olduğunu bilmiyor. can manay da umursamıyor oğlanı.

  bilge: can manay duru'yu elde edip saplantılı halleriyle elinden kaçırdıktan sonra bilge'ye sığınıyor. evleniyorlar. hiçbir kadını sevmediği kadar bilge'yi seviyor. onda huzur bulduğunu söylüyor sürekli. bilge hamile kalıyor can'dan.

  duru: (baştan söyleyeyim bence yazar duru'yu sevmiyor, evlat olsa sevilecek bir tip değil zaten) deniz'i terk edip can'la sevgili olduktan bir süre sonra can'ın aşırı sahiplenici tavırlarından bıkıp kaçıyor. can o kadar sapıtıyor ki ilaç verip baygınken duru'ya tecavüz ediyor ama duru'nun derdi can'ın onun dans etmesine izin vermeme ihtimali. tası tarağı toplayıp tekneyle avrupa'ya gidiyor. ingiltere'de çok büyük bir tiyatroda müzikallerde baş dansçı oluyor. oluyor ama serde gurbetçilik var. orda istanbul'daki gibi magazin sayfalarında görünemeyince uff çk skldm ya triplerinde geziyor. can bilge'yle evliyken konferans için ingiltere'ye gidip geldiğinde duru'nun izini buluyor. her akşam gizlice onu izliyor tiyatroda. sonra istanbul'a dönüp avrupa'nın en büyük sanat merkezi olacak bir bina yaptırıyor ve duru'nun aklını çelip geri dönmesini sağlıyor. duru gelince çok etkileniyor kendisi için bir mabet yapılmasına. can'a yanaşıyor fakat can duru'nun kaşarlanmış halinden onun ilgi budalası, bencil bir kadın olduğunu anlayıp yüz vermiyor. kavga ederlerken yüzünü yumruklayıp bileğini kırıyor. (dans hayatı bitti sanırım) duru bu noktada hikayeden çıkıyor zaten.

  ada: ada reklam jingle'larıyla başlayıp alıp yürüyor. türkiye'nin en meşhur şarkıcı/bestecisi oluyor fakat kendisini uyuşturucuya alıştıran ve parasını sömüren reklamcı bir herif yüzünden burnundan eroin çekip izbede ölüyor. (evet sene 2017 ve burnundan eroin çekip ölüyor)

  sadık murat kolhan - özge: aralarında çekim olsa da beraber olmuyorlar. sonunda özge deniz'le sevgili oluyor.

  ha işin en absürd tarafı özge'nin önlenemez yükselişi. özge anarşistlikten yükselip önce milletvekili, sonra muhalefet lideri, sonra washington'ın darbe için seçtiği lider oluyor. fakat darbe günü sağduyusuyla yine çok süper bir konuşma yapıp ülkeyi güneş enerjisi ve organik tarıma ikna ederek kitleleri coşturuyor. sadık ipi çekildiği için yurtdışına kaçıyor tabii bu esnada. özge deniz'le organik organik çiftlikte takılıyor. müzik yapıyorlar kütüphane kuruyorlar.

  bilge can manay'ı tuzağa düşürüp tımarhaneye kapattırıyor. finalde bakan ya da onun gibi nüfuzlu bir abla olan özge gelip tımarhanedeki can'a hayatının ayarını veriyor ve hikaye kısmı burada bitiyor.

  yukarda biri can manay'ın hastalığını sormuş. narsisistik kişilik bozukluğu'ndan muzdarip kendileri.

  can'ın gençken çiçek diye bir sevgilisi varmış bu arada. aşkından ölüp biterken kafasına dank edip onun da bencil, sürekli ilgi, sevgi bekleyip zerrece umursamayan bir skyler white olduğunu anladığı için tapınma sürecinden sonra öldürmüş. duru'dan soğuması da aynen bu şekilde oluyor.

  --- çok ağır spoiler ---

  kitapta vaziyet böyle. işte olumlu düşünce, kuantum, organik hayat, tasavvuf, dinler arası diyalog meselelerinin dışında olay örgüsünde başka bir şey kalmadı gibi. ama merak ettiğiniz bir şey olursa editlerim.
2706 entry daha

hesabın var mı? giriş yap