şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • brandon sanderson'un cosmere aleminin bir parcasi olan scadrial'da gecen fantastik serisi. simdiye kadar yayinlanan kitaplara baktigimizda bu seriyi iki döneme ayirabiliriz.

  era 1 olarak adlandirilan dönem the final empire, the well of ascension ve the hero of ages kitaplarini icerir.
  era 2 ise the alloy of law, shadows of self ve the bands of mourning kitaplarindan olusur.

  ilk dönemin özetini cok güzel yapan yazarlar var. ben de mistborn ile ilgili cosmere mitolojisine biraz deginmek isterim:

  --- spoiler ---

  scadrial dünyasi, adonalsium'un parcalanmasiyla ortaya cikan on alti tanri parcacigindan (bkz: shard) ikisini icerir. ruin ve preservation bu dünyanin tanrilaridir.

  özellikle ilk döneme baktigimizda üc farkli büyü sistemi göze carpar: allomancy, feruchemy ve hemalurgy.

  insanlar ölüme yaklastiklari bir deneyim sonrasi (bkz: snapping) allomancy büyü yetisini kazanirlar. bu büyü yetisine sahip insanlar misting ve mistborn olmak üzere ikiye ayrilirlar. mistingler sadece tek metal tipini yakabiliyorken, mistbornlar bütün metalleri kullanabilir. allomancy yapabilmek icin kullanmak istediginiz metalin vücudun icinde bulunmasi gerekir.

  feruchemy allomancy'den daha eski bir büyü türüdür. allomancy'nin aksine, vücuda takilan metallerde gücün depolanmasi ve sonrasinda kullanilmasiyla yapilir. eski terris kültüründe genetik olarak bulunan bu özellik, lord ruler'in dogum ve genetik kontrolleri sayesinde dünyadan silinme noktasina gelmistir.

  hemalurgy belki de bu üclünün en enteresan olanidir. vücuda batirilan demirler sayesinde, öldürülen kisinin yetkinliklerinin transfer edilmesi sonucunda olusur. diger büyü türlerinin aksine, hemalurgy bütün cosmere aleminde gecerlidir.

  --- spoiler ---
7 entry daha