şükela:  tümü | bugün
44 entry daha
  • öncelikle bahsi geçen meyvenin elma olduğu yönünde kesin bir bilgi ya da açıklama yok. çoğu kaynak ademin yediği meyvenin incir olduğunu belirtir. zira eski yunan ve israil'de incirin bilgiyi sembolize ettiği söylenir ayrıca tek tanrılı dinlerden çok önce kurulmuş eski medeniyetlerin tamamında yılan figürü bilgeliği sembolize eder. yani bilgeliği sembolize eden yılan adem ve havva'yı bilgi meyvesi olan incire yönlendirmiştir ki bütün kutsal kitaplarda geçen metinler de bunu doğrular bir anlatımda bulunmuştur. adem ile havva bu meyveyi yedikleri anda artık kendi öz benliklerinin farkına varmış, kendi akılları,istekleri doğrultusunda ile hareket eden varlıklara dönüşmüşlerdir kısaca artık yaratıcının evcil hayvanları olmaktan çıkmışlardır.

    örnek verilen arthur schopenhauer tam bir kadın düşmanıdır, yazdıklarında kadınların vücutlarının bile "orantısız ve pratik olmayan" olarak nitelendirmiştir. cinsellik konusundaki yargılarını da bu bağlamda tekrardan düşünmek gerekir.

    bana kalırsa kuranda anlatılan hikaye korkunç bir şekilde fonksiyonel olması için yaratılan, programlanan bir ai'nin kendisinin farkına varması ve bu doğrultuda yaratıcısına baş kaldırmasına benziyor.
154 entry daha