şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • geleneksel anlayışa, kur'an müslümanlığından sonraki ikinci alternatif. bu anlayışı, kur'an müslümanlığına göre daha eli yüzü düzgün bir islam yorumu olarak görüyorum. ancak islam dünyasında kabul görüp kayda değer bir kitleyi ikna edebileceğine çok ihtimal vermiyorum. islam dünyasının geleceği, bütün kusurlarına rağmen kur'an müslümanlığı gibi görünüyor.

    tarihselci anlayışın savunucuları, hem gelenekçilerin hem de kur'ancıların handikaplarını o kadar güzel eleştirirler ki alkış tutasınız gelir. beyin enerjilerini onları eleştirmekle heba ettiklerinden olsa gerek kendi anlayışlarında ki yığınla çıkmazı bir türlü göremezler. hem de öyle bir göremezler ki "kur'an evrim hakkında bir şey söylemiyor.", "adem birey değil, bir neslin ismidir." gibi iddiaların kur'andan çıkarılabileceğine inanacak kadar.
    ya da görürler görmesine de bu anlayışa tutunmaktan başka çareleri yoktur, bulundukları yer son sığınaktır ve bir sonraki adım deizmdir. maalesef kendilerinde de zincirlere kafa tutacak yürek pek azdır. insanların çoğu gibi...

    yine de bu anlayış, islam tarihinin en büyük buluşudur. bu anlayışın mantığıyla hareket edildiği takdirde islam'ın aşamayacağı engel yok. misal; kur'anda, "and olsun biz dünyayı dümdüz bir tepsi gibi yarattık!" şeklinde bir ayet mi var? hiç sorun değil... "o zamanın insanlarına ancak o şekilde anlatılabilirdi." dersin, olur biter. sembolik anlatım, metaforik anlatım yahut dümdüz ve tepsi kelimelerinin arapça'daki diğer anlamları diye kıvranmaya da gerek kalmaz.

    edit: ne olursa olsun, bin dereden su getirmek veya herşeye olmadık kulplar uydurmak pahasına bile olsa inanca bir yerinden tutunmaya devam etmekle mutlu oluyorlarsa bize bok yemek düşer.
38 entry daha