şükela:  tümü | bugün
 • 13.06.2017 edit: bu başlığı son kez editlemeyi umarak müjdeli haberi veriyorum yasa tamamen geri çekildi. biz gideceğiz, zeytin ağaçları kalacak nasıl ki bizden önce de varlarsa.

  08.06.2017 edit: zeytinlik yasası sekizinci kez meclise geri çekildi.

  yasa tasarısının meclise sekizinci kez geri çekilmesi

  üst bilgi: yasa gündeme geldiğinde oluşan kamuoyundan çekinen devlet yasayı geri çektiğine dair bir bülteni basına verdi. bu bültenle birlikte rahat bir nefes alan duyarlı insanlar çok kısa bir süre sonra bakanın, konu hakkında tweet atan tarkan için "o ne karışıyormuş, zeytinliğimi varmış, gitsin şarkısını söylesin" açıklamasıyla karşı karşıya kaldı. çok zaman geçmeden de yasa meclisten geçirildi. zeytin katliamı yasallaşırken başbakan binali yıldırım "kimse zeytinlerin hamisi kesilmesin" açıklamasında bulundu.

  --- zeytin yasası kabul edildi ---

  "sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı" maalesef sanayi komisyonundan zeytinlikler ile ilgili sorunlu 4. madde kabul edilerek geçti.
  milletvekillerimize haftaya tbmm genel kurulunda görüşülecek olan tasarının zeytinlikler ile ilgili maddesini reddetme çağrısı yapıyoruz.
  bu maddede yer alan “alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından izin verilebilir ve bu yetkiyi gerektiğinde valilere devredebilir” ibaresi çıkarılmalıdır. #zeytinağacınasadakat 03.06.2017

  --- zeytin yasası kabul edildi --
  -
  --- güncel bilgi ---
  bilim, sanayi ve teknoloji bakanı özlü, 'zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi' tasarıdan çıkaracaklarını bildirdi fakat bu kamuoyunun tepkisini azaltmak için atılan bir adım oldu daha sonrasında yasa hızla meclisten geçirildi.
  --- güncel bilgi ---

  haberin linki

  üst edit: geri çekilen maddenin yalnızca konut yapılmasıyla ilgili olduğu üreticilerin yasağın maden, sanayi tesislerini de kapsamını istedikleri ifade edildi.

  edit: ilginiz alâkanız için teşekkürler sevgili insanlar. ölmez ağacının muktedirin iki dudağının arasındaki katliam fermanını şimdilik engelledik. fakat şimdilik. bu konuya daima özenli olmak zorundayız.unutmayalım, refakat ettiğimiz bu hayat biz gitsek de devam edecek, ölmez ağacı hep bereket saçacak.

  bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından meclis’e sunulan ve önümüzdeki günlerde oylanması beklenen “3573 sayılı zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkında kanun”da değişiklik yapılması sonucu öngörülendir.

  yapılacak olan değişiklikle mevcut zeytinlik alanların yüzde 70'inin sanayi tehdidi altına alınacağı belirtilmektedir.

  bu değişikliğin yapılması türkiye tarımında önemli bir yere sahip olan zeytin ve zeytinyağı üretimini kötü etkileyeceği gibi çevre açısından da geri dönülmez zararlara yol açacaktır.

  türkiye'de yapılan zeytin üretimi, dünya zeytin üretiminin yüzde 10'unu; zeytinyağı üretimi ise dünya zeytin üretiminin yüzde 6'sını karşılamaktadır. kanunda yapılması gereken değişiklik bu duruma zarar vereceği gibi yaşamını zeytin ve zeytinyağı üretimiyle idame ettiren bir çok çiftçi için büyük zararlar verecektir.

  bu değişiklikle zeytin ağaçlarının yok edilerek alanların imara açılması, madenciliğe açılması planlanmaktadır.bu çevreye ön görülmesi kolay zararlara yol açacaktır. ayrıca ilgili değişiklikte belirgin bir "kamu yararı" bulunmamakla beraber, uluslararası antlaşmalara ve anayasanın çevre konusundaki hükümlerine aykırı davranılmaktadır.

  türkiye'de önemli bir yer kaplayan zeytin ağaçlarının, zeytincilik sektörü ve çevrenin korunması adına bu kanun değişikliğinin geri çekilmesi için kamuoyu oluşturmak ve başlatılan imza kampanyalarına destek olmak biz dünyalıların öncelikli görevlerinden biridir.

  [https://www.change.org/…utm_campaign=share_petition
  https://www.change.org/…utm_campaign=share_petition
  https://www.change.org/…utm_campaign=share_petition imza için]
230 entry daha