şükela:  tümü | bugün
  • nasa'nın 2018 yılında "güneş'e dokunmak" amacıyla fırlatacağı uzay aracı. adını eugene newman parker'dan alıyor.

    araç güneş'e venüs'ün çekim kuvvetini kullanarak ulaşacak ve güneş'e yaklaşık 6 milyon km civarı yaklaşarak yıldızımıza en yaklaşmış uzayaracı ünvanını alacak. tabi bu kadar yaklaşmak termal kontrolün önemini kat be kat arttırıyor. yaklaşık 1400 dereceye kadar çıkacak olan sıcaklıktan korunmak için araçta 11.43 cm kalınlığında bir ısı kalkanı olacak. dün nasa'nın instagram hikayesinde kalkanın bir örneğinin demonstrasyonunu yapmışlardı flamethrower gibi bişeyle. ciddi bir koruma sağlayacak bu kalkan ve görev yüklerinin bu sayede oda sıcaklığında kalacağı belirtiliyor.

    öte yandan görevin icra edilmesinin amacı güneş'in atmosferinin bir katmanı olan korona bölgesi ve güneş rüzgarları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek. güneş rüzgarları, dünya'mızı da etkileyen olaylar olduğu için önem arz ettiğini söylersek yanlış olmaz. çok kuvvetli bir güneş rüzgarı sahip olduğu manyetik etkiyle elektronik cihazları bozabilir en basitinden ancak dünya'mızın manyetosferi bizi güneş rüzgarlarından büyük ölçüde koruyor.

    aracın entegrasyon sürecine çoktan başlanmış sanırım. üstte de söylediğim gibi aracın 2018 yılında delta iv heavy roketi ile fırlatılması planlanıyor. detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

    https://www.nasa.gov/…nt/goddard/parker-solar-probe
24 entry daha