şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
 • rus kral üçüncü petro'nun alman kraliçesi.
  petro'yu darbeyle tahttan indirmiş ve rus tahtına sahip olmuştur. 34 yıl rusya'yı yönetmiştir. dünyada, hakkında en cok bilinen gönül işleri olmuş ne yazık ki.

  rus topraklarını genişletmiş, özgürlükçü, sanat ve bilim aşığı bir hükümdar olmuştur (tabii ki despot tarafı da malum).

  osmanlı ordusunu akdeniz'de malup etmiş (rus kayıtlarında bu savaş, çeşme savaşı adıyla geçiyor) ancak daha büyük bir beladan dolayı, akdenizden başka bir gerçeğe kafasını çevirmiş: hızla yayılan ölümcül çiçek hastalığı. büyük endişelerle gizlilik içinde mektuplar yazılmış ve bir aşı olduğunu ancak aşının tartışılır olduğunu öğrenmiş, bilime güvenmeyi seçerek aşıyı bir gece gizlice kendine, sevgilisine ve oğluna yaptırmıştır. daha sonra aşının işe yaradığını halka ilan etmiştir.

  katerina tam bir sanat aşığı olarak yaşamış. efsane sanat koleksiyonları, sanat için reformlar, kız çocuklarının daha eğitimli ve kültürlü olmaları için açtığı sanat okulları, (hatta okulundaki kızlarla o kadar gurur duymuş ki tek tek tablolarını da yaptırmış) okuma aşkı, bilimsel ve kültürel gelişmeleri takip etmesi...vb

  katerina alman olsa bile ülkesini bir rus gibi yönetmiş, halkından pek çok övgüyü de bu yüzden almış. ancak gözünü avrupa aydınlanmasına dikmiştir.

  ülkesinde köleliği ve işkenceyi yasaklamıştır.
  elitlerin sahip olduğu sanatı halka sunmuştur.

  kendinden sonra tahta torunu alexander'ı layık görmüş ve eğer oğlu geçerese, katerina'nın tüm yaptıklarının yıkacağını yazmış. nitekim ölümünün ardından, oğlu tahta gecmiş, sevilmemiş ve ilk icraatı kadınların tahta geçmesini yasaklamak olmuş. devamında tahtan indirilmiş, öldürülmüş ve yerine katerina'nın biricik torunu alexander geçmiş...

  katerina geçirdiği felç yüzünden ölmüştür.

  *daha sonra katerina'nın tabloları hakkında yorumlarla entryme devam edeceğim.

  edit: katerina'nın tahta çıktıktan sonra çizdirdiği ilk resim : katerina ıı
  resmin şöyle bir özelliği vardır: darbeyle aldığı tahta aslında hazırlıksız çıkmıştır (gösteriş açısından) ve hızlı bir kararla rus ipeğinden bu kaftanı diktirmiş, kaftanın üstünde özellikle rusya'nın sembolü olan çift başlı kartal figürlerin olmasını sağlamıştır. bu, halka "ben bir rus'um ve sizi bir rus gibi yöneteceğim" mesajı vermektedir. elbette eski hükümdarlardan aktarılan bir gelenek olarak, tablo pek çok kişiye, mesajın yayılması için sergilenmiştir.
4 entry daha