şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • çinli bir bilimkurgu yazarından (cixin liu) şaşırtıcı derecede iyi bilimkurgu serisinin ilk kitabı.

    radyo teleskoplarından sorumlu bir bilim insanının uzaya gönderdiği mesajın, dört ışık yılı uzaklıktaki alfa yıldız takımı'na ait bir gezegenden yanıt bulması ve akabinde gelişen olaylar (burası carl sagan'ın contact isimli kitabına hayli benzer). insanlıktan beklentisi kalmayan bir bilim kadınının öncülük ettiği bu mesaj trafiği, halihazırda uygarlıklarının yıkımın eşiğinde olduğu bu dünya dışı zeki canlıların ağzını sulandırmış ve istila için hazırlıklara başlamışlardır. konu böyle olunca içinde bol aksiyonun olması da kaçınılmaz oluyor.

    bir tarafta trissolarislilere (uzaylılarımıza verilen isim bu) bel bağlayan, hatta onları kutsayanlar, diğer tarafta insan neslinin devamı için uzaylı istilası başlamadan gerekli teknolojiyi tesis etmek, geliştirmek isteyen, insanlığı, dolayısıyla dünyayı korumayı arzulayanlar..

    içinde bilim desen var, kurgu zaten var, aşk var, meşk var, entrika var, aksiyon var, gerilim var; var oğlu var. bu kadar çeşitliliğin olması, kitabı sıradanlaştırmaktan ziyade güçlendirmiş. konu bilindik olsa da, kitap, konuyu işleme tarzı, metodu ve felsefi bakış açısı ile orijinal olmayı başarabilmiş.
24 entry daha