şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • hjalmar schacht isminde sihibaz maliyeci denilen alman, şuan ki almanyanın temelini atmış sayılır. hatta 2. dünya savaşına giden yoldaki ilk kurşunu sıktığını bile söylemek pek mümkün. 2. kurşunu ise raymond j. overy modernizasyon diyerek ülkeyi abd'den daha hızlı kalkındıracak modeli adolf hitler'e sunarak cihan savaşına giden yolun taşlarını döşemişlerdir.

  hitler alman ekonomisini otomotiv temelli büyüterek, varolan iktidarlarını sağlamlaştırır. modelin adı: motorisierung politik
  plan o kadar başarılı olur ki,
  1935 de 1 milyon olan istihdam 1938 de 1.5 milyon olmuştur.
  araç sayısı ise 1932 de 52 bin iken, 1938 de 342 bine çıkmıştır.

  otoban inşaatları ve diğer her türlü yol yapımı hızlandığı için çimento, demir-çelik, makina-ekipman, elektrikli araçlar ve parçalar, lastik, tekstil ve petrol ürünlerine olan talep de artmakta ve dolaylı etkilerle birleştiğinde hitler'in otomobil sektörünün önemini vurgulaması iyice anlam kazanmaktaydı. yani 2. dünya savaşının en büyük etkeni şu an duble yol dediğimiz otobanların hitler tarafından öneminin anlaşılması.

  ve hitler iktidara gelir. otomotiv sektörünü zamanının en önemli sektörü ilan eder. hitler, henry ford'un araçlarına iyi bakmaz abd sermayesi olduğu için. gerçi ford'un köln'e kurduğu fabrika ile hitler'in gözüne girmesi pek kısa sürer. opel'i de pek hazzetmez general motors markası olduğu için. ancak elde un şeker var ama helva yapılacak diyerek, 1933 de vergi teşvikleri istihdam yardımı ile 1 yıl içinde opel çalışanlarının sayısı ikiye katlanır, ihracatın %65'i iç piyasanında %40'ına hakim olur opel.
  adolf hitlerde bu yıl almanya şansölyesi olmuştur. güçlü bir alman ekonomisi ve güçlü bir karayolu ağı vardır. geriye sadece savaşmak kalır.
2 entry daha