şükela:  tümü | bugün
38 entry daha
 • nevrotik insan diye net bir şey yoktur aslında. her insanın içinde bir nevrotiklik vardır. bir nevi duygu bozukluğudur. aşırı güvensizdirler, herkesten şefkat beklerler, sinirli çıkışlarda bulunabilirler(herkese biraz tanıdık gelmeye başladı ama dimi?). yani onlar içimizden biri. bunların temelinde ise kaygı vardır. üstelik daha da ilginci bu kişiler bu kaygılarının farkındalar. kaygılarını yönetebildiklerini sanmalarına rağmen bu konuda oldukça başarısızdırlar.

  nevrotik kişinin artık hayatında kaygı boyutları ciddi artar. yani günlük yaşamına bununla devam etmek isterken ciddi anlamda zorluk çekerler. gizleyemediği kaygılar sosyal hayatında da sıkıntılar yaratabilir.

  kaygılar, bu tip kişilerin ileriye dönük plan yapmasını, kendinden emin bir biçimde kararlar alması-uygulamasını, cinsel hayatlarında saldırgan bir tutumları olmasını, güvensiz tavırlarının onları sosyal anlamda hep geri planda bırakması gibi sıkıntılardan kopamazlar.

  nevroz çeşitleri kendi içinde dörde ayrılır. kısaca özetleyecek olursak:

  duygu durum bozukluğu olan nevroz tipinde kişide sürekli bir depresyon havası vardır. oldukça bunalım takılan tiplerdir. çok da fazla görülür.

  dissosiyatif bozuklukta ise kişiler yaşadıkları kaygı durumunu azaltmaya çalışarak kendinden kaçmaya çalışır.

  somatoform bozukluksa, kişinin yaşadığı kaygı bozukluklarının bedenen zarar verici boyuta dönüşmesidir. bilinç dışı gerçekleşir.

  kaygı bozukluğu ise kişinin yaşadığı kaygı problemleri bir noktada kişiyi bunaltır. bunun dışa vurumu ise fobi, obsesiflik olarak ortaya çıkar.

  tabii bunun da çözümü yok değil. psikolojik destekle üstesinden gelinebilir bir duygu bozukluğu olan bu kişiler, böyle bir desteği ne kadar tercih eder o da tartışılır.
21 entry daha