şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • önümüzdeki yıllar yeni bir orta saha evirecek: rakip yarı sahanın boxtobox'u diyebileceğimiz; hem orta sahada mücadele edebilecek, hem geriden oyun kurabilecek, hem de ceza sahasında son vuruşları iyi olan bir tür. takımların skor yükünü forvet ve kanat-forvetlerden çok bu orta sahalar çekecek.

  https://i.hizliresim.com/gwoedz.jpg

  topla aktif olunan bölgelerin betimi olarak basitçe çizilen bu şablondaki sarı bölge geleceğin orta saha çeşidi. olabildiğince efektif olacağı; kanatlara açılmayacak, stoperlerin işine karışmayacak, forvetle uyum içerisinde çalışacak bir bölgede oynayan bu orta saha modeli şu an emekleme aşamasında, kalkıp yürümeye başladığında çok can yakacak. şimdiden yatırımını buna göre yapan altyapı ve kulüpler önümüzdeki yıllarda ya büyük gelirler elde edecek, ya da gücü varsa dünya futbolunda söz sahibi olacak.

  şablondaki diğer bölgelere bakarsak türk futbolunun avrupada neden başarılı olamadığını görürüz.

  mor bölge: bu bölgede sneijder gibi sosa gibi orta saha oyuncusu oynatan takımlara artık üst düzey modern futbolda yer yok. bu bölge önümüzdeki yılların forvet bölgesidir, ayağı düzgün, fiziksel olarak rakipten (ama sürat ama güç farketmez) üstün hücumcuların yeridir, rakibi sürükleyip arkadaşlarına alan açan, takım oyununa yardım eden bir tür. mesela bu sezonki karim benzema real'deki işleviyle bahsettiğim geleceğin forveti modeline en yakın isim. rooney de onun bir eski modeli. milli takımda hakan çalhanoğlu'nu bu tarz bir forvet olarak denemekte yarar var.

  siyah bölge: klasik boxtobox. günümüzün en kritik bölgesi, ancak geride mücadeleci olsa da aynı şekilde hücumda istenen o yüksek katkıyı verebilen çok az boxtobox var dünyada, o yüzden önümüzdeki yıllarda önemi azalacak. üst düzey futbolda sami khedira gibi dönem dönem sivrilen örnekleri olsa da kalıcı yıldız statüsüne geçen boxtoboxlar ayağına bir 10 numara kadar hakim olanlar oldu; luka modriç gibi, arturo vidal gibi, marco verratti gibi. türk takımlarında bu bölgenin son başarılı örneği felipe melo'ydu. ligimizde bu türe en yakın futbolcu ozan tufan, ancak ozan da üst düzey futbolda yer alacak kadar teknik değil.

  mavi bölge: arka oyun kurucu ve defansif orta sahalar. ortak noktaları kaleye uzak oynamaları. zaten kaleye uzak oynadıktan sonra mücadeleci veya teknik farketmez, etkini maçın tamamına yayamıyorsun. oğuzhan özyakup, mehmet ekici gibi mücadele etmeyip pas yeteneğiyle geriden oyun kurar diye oynayan, veya josef de souza, mehmet topal gibi sadece bas-al tarzı, stoperlerin bir adım önünde pozisyon alıp rakibi karşılamaktan başka stratejisi olmayan, bu sebeple zaman zaman stoperleri bozan oyunculara artık üst düzey futbolda yer yok. sertlik seviyesi yüksek, teknik seviyesi alt-orta seviyedeki ligimizde elbette iş yapan bir bölgedir, kritik sayılır, ancak avrupada büyük başarılara oynamak isteniyorsa, kulüpler kadrolarında mavi bölgede sıkışıp kalan orta sahaları önümüzdeki yıllarda azaltmaya bakmalı. n'golo kante gibi top kapan, fabinho gibi pozisyon bilgisi çok gelişmiş olan, hem savunması kuvvetli hem de ayağına hakim, ancak takımın arka bölgesinden sorumlu olduğu için ileri çok çıkmayan örnekler de var, ama bu tarz modern defansif orta saha modeli üst düzey futbolda henüz çok az sayıda. ligimizde yaşı 34 olsa da bu oyunculara benzeyen atiba hutchinson gibi biri oynadığı için türk futbolseverler olarak şanslıyız.

  kırmızı bölge: işte en kımıl zararlısı grup. tekniktirler ama sorumluluk almazlar, cüce değildirler ama mücadele etmezler. iki stoperin arasına kadar gelip topu alırlar, ya stopere geri verirler ya da beklere yollayıp öne kaçarlar. dikine oynamaktan anladıkları şey forvete uzun pas sallamak, o da kırk yılda bir tutarsa uf ne pas attı dedirtir o kadar. selçuk inan, salih uçan gibi oyuncuların başını çektiği bu türden her takım uzak durmalı, varsa derhal sepetlemeli.

  sarı bölgedeki geleceğin orta saha modeline uygun potansiyel yıldız adayları:
  (bkz: callum hudson-odoi)
  (bkz: naby keita)
  (bkz: youri tielemans)
  (bkz: dele alli)
  (bkz: berkay özcan)

  ligimizdeki şimdilik tek aday:
  (bkz: yusuf yazıcı)
2 entry daha