şükela:  tümü | bugün
 • edit4: (bkz: beyaz kopek in tedavisi icin yardim kampanyasi)kampanya başlamıştır.

  edit3: ismini klinikte beyaz olarak koyduğumuz sokak köpeği bugün kliniğe yatırıldı. tedaviye hazırlık işlemlerinden (traş banyo, kan tahlili vs.) geçti. ben de bir yarım saat önce eve geldim. ancak veterinerin bilgilendirdiği üzre ameliyat vs. ekstra bir şey çıkmaz ise 2500 - 3000 lirayı bulacakmış tedavi masrafı. yine de bu tahmini rakam çünkü kendisinin fiyat belirtme yetkisi yok. bugün klinikte kalacak ve yatar hasta olarak yarından sonra tedavisine başlanması için belirtilen miktarın yarısını peşinen alıyorlarmış. yarın akşam kliniğe gideceğim ve tedaviye başlanması için elimde 1500 küsür lira olması gerekiyor. eğer parayı toparlayamazsak gerisin geriye köpeği alıp döneceğim. elbette bu parayı toparlamak adına kendi hesap numaramı vermeyeceğim. kliniğin iban numarasını aldım. sözlük yoğunluğu açısından yarın sabah 8 gibi kampanyayı başka bir başlıktan başlatacağım. umarım akşama kadar toparlanır o para. tedavi izin ve ücret formunu aşağıya atıyorum. ek olarak hayvanın tedaviye hazırlık işlemleri esnasındaki fotoğrafları da var.

  https://i.hizliresim.com/okjjyq.jpg

  https://i.hizliresim.com/akllpx.jpg

  https://i.hizliresim.com/pr002v.jpg

  arayıp teyit almak isterseniz doğrudan kliniğin kartının fotoğrafı: https://i.hizliresim.com/8dmmva.jpg

  hastamız ile ilgilenen veteriner, hasan bey.

  hastamızın daimi destekçisi: soner bastiat nickli ekşi sözlük yazarı. kendisiyle sürekli irtibat halindeyiz.

  bu editte, olaya burada başladığımız için hayvanın şuanki durumunu özet geçtim. tüm detayları ve yapılması gerekenleri tedavi ve "tedaviye başlayabilme" masrafları için başlatacağım kampanyanın başlığında belirteceğim. dediğim gibi. sabah 8 civarı.

  edit2: bugün babam aradı ve "sana kızgınım ama köpek için yardımına ihtiyacım var. köpek için aramızdaki buzları eriticez. köpeği aldım istanbul'a geliyorum. seni de alıcam ve kliniğe yatırıcaz. kampanyayı başlatırsın." dedi. ben de zaten bir arkadaşın masraflar için kefil olduğundan bahsettim. tüm masrafı o beyefendinin üzerine yıkmak doğru olmayacağı için kampanya başlatmakta karar kıldık. şuan babam istanbul'a geliyor. hayvan birkaç saate kliniğe yatmış olacak. kampanyayı başka bir başlık üzerinden yürüteceğim.

  edit: şuan bir çıkar yol buldum gibi duruyor. ekşi sözlük'ten bir arkadaş ile temas halindeyiz. yarın bugün bir gelişme olabilir.

  herkese merhaba arkadaşlar. ben furkan. 19 yaşında bir öğrenciyim. babamla birlikte yaşıyoruz. kendisi emekli.

  bizim buralarda oldukça fazla sokak köpeği vardır ve biz de elimizden geldiğince besleriz bu köpekleri. yine babamın baktığı bu köpeklerden birisinin yaklaşık 1.5 ay önce boğazı şişiyor. babam da bunun üzerine tanıdık veterinere gidip antibiyotik alıyor ve antibiyotik tedavisine başlıyor. o sırada da tesadüf eseri hayvanın boğazında yırtık oluşmuş ve iltihap boşalmış. 1 hafta sonra da tamamen iyileşmiş. birkaç gün sonra ise aynı iltihap göz altlarında çıkıyor ve ciddi oranda görme kaybı yaşıyor. bunun üzerine babam köpekle özel olarak ilgilenmeye başlıyor. ta ki görmediği için bir araba hafifçe köpeğe çarpana dek. ezik, çürük, kırık olmamış ama kazadan sonra hayvan korkuyla kaçıp uzaklaşmış. birkaç gün sonra babam tekrar gördüğünde sırtında ve kıçında birer yara oluşmuş ve sırtındaki yara kurt yapmış. üstelik gözleri iyice gitmiş.bunun üzerine babam köpeği eve alıp sırtındaki yarayı oksijenli su - tentürdiyot ile temizleyip bir yandan antibiyotik veriyor. kurtlar geçince tedaviyi kesiyor ve gözleri için veterinere götürüyor. veteriner "bunun tedavisini ben yapamam. kapsamlı tahliller yapılması gerekiyor. büyük bir hastaneye götürün." gibisinden bir şeyler söylüyor. tedavi masrafı bizi aşacağından mecburen eve getiriyor. tedaviyi de kestiği için yarası tekrar kurt yapıyor. yine bir oksijenli su - tentürdiyot, antibiyotik vs. derken kurtları temizliyor.

  bu zamana kadar anlattıklarım ben burada değilken gerçekleşen olaylar. buradan sonra anlatacaklarıma bizzat şahit oldum.

  gel zaman git zaman derken bayramdan sonra antibiyotik bittiği ve tedaviyi sonlandırdığımız için hayvancağızın durumu iyice kötüleşti. yarası daha kurt yapmadı ama kıçındaki yaradan ve ağzıyla burnundan kan geliyor. yemeden içmeden kesildi ve tüm gün yatıyor. banyo sürekli temizlenmesine rağmen ara sıra kanlanıyor. durum iyice boka sardığı için artık yardım istemem gerektiğini düşünüp uludağ'dan yardım istedim ve bir yazar arkadaş saolsun hesabını verdi. şuan o arkadaşın hesabından yazıyorum.

  tedavi ne kadar tutar bilemiyoruz ama babamın tahminine göre en az 2000 edermiş. hastalığın teşhisi için gerekli tahliller dahi 1000 liradan aşağı olmaz diye düşünüyoruz. bizim maddi durumumuz tedaviye el vermediğinden son çare olarak buraya taşımayı düşündüm konuyu.
  biz şuan tekirdağ'dayız. eğer masrafları karşılayacak birisini bulabilirsek babam her yere götürürüz köpeği diyor.
  yakın zamanda telefonumu, bilgisayarımı ve takım elbisemi satmayı düşünüyorum. daha önce hiç bu tarz bir girişimim olmadı. becerebilirsem en azından teşhis masrafını karşılayabilir ve tedavi için gereken miktarı öğrenip hem daha net bir rakamla karşınıza çıkar hem de masrafları karşılayacak kişinin yükünü hafifletmiş olurum. yani edit gelebilir.

  bu arada birisinin çıkmama ihtimaline karşın antibiyotiğe de ihtiyacımız var. normal şartlar altında reçeteye bağlı olduğu için daha fazla bulamıyoruz. eğer evinizde fazladan antibiyotik varsa bana yollamanızı rica ediyorum. papatya 6 sok. no 75 marmaraereğlisi/yeniçiftlik adresine furkan usta adına atabilirsiniz.

  eğer hiçbirisini yapamıyorsanız bu başlığı uplayabilir ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. şimdiden herkese çok teşekkür ederim. yardım talepleri için telefon numaramı özel mesaj yoluyla atacağım.

  not: benim burada olmadığım süre içerisindeki anlattığım olaylarda bazı eksik, yanlış noktalar olabilir. nihayetinde başka birisinin ağzından yazıyorum ancak hayvanın içerisinde bulunduğu durumu tamı tamına doğru bir biçimde aktardım.

  resimleri:

  https://i.hizliresim.com/y3vjq0.jpg

  https://i.hizliresim.com/yn4vxa.jpg

  https://i.hizliresim.com/8d8xpv.jpg

  https://i.hizliresim.com/bgy9qd.jpg

  kara lekeler kan ve tentürdiyot lekesi. bu sabah babam kanları temizlemek için hayvanı yıkadı ancak bu kadar temizleyebildi. beni ise zaten yanına yaklaştırmıyor.
66 entry daha