şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • önümüzdeki yıllarda çok daha fazla özellik barındıranlarının en iyisi olacağı mevkii. en az bir ön libero kadar teknik, bir bek kadar hızlı, rakip ceza sahasında en az bir forvet kadar gol tehlikesi yaratacak özellikler.

  https://i.hizliresim.com/xx9yld.jpg

  topla aktif olunan bölgelerin betimi olarak basitçe çizilen bu şablondaki sarı bölge geleceğin stoperi. maç içinde icabında bek'e dönüşecek, icabında sadece anlık sert müdahaleler için değil pas istasyonu olmak için de orta çizgiye kadar gelecek, rakip ceza sahasına girdiği anlarda mutlak tehlike yaratacak, duran toplarda veya maç içindeki anlık baskı oyununda yakalanan pozisyonlarda skor katkısı yüksek olacak.

  şablondaki diğer bölgelere bakarsak türk futbolunun avrupada neden başarılı olamadığını görürüz.

  siyah bölge: üst düzey futbolda en geçerli bölge. ayağı iyi, önde oynamayı seven ve duran topların yanı sıra oyunun belli anlarında rakip ceza sahasına girişler yapıp tehdit yaratan stoper çeşidi. sergio ramos, gerard pique, bir zamanlarki pepe akla ilk gelenler. ligimizde kalibreleri düşük kalsa da martin skrtel ve marcelo buna yakın tarzda stoperler. biraz cesur ve agresif olabilseydi aurelien chedjou, konsantrasyon sorununu aşsaydı dany nonkeu bu bölgede başarılı stoperler olabilirlerdi.

  mavi bölge: genelde hantal kaldıklarından stopere evrilmiş olan eski bek'ler. yanındaki bekin kademesini düşündüğü için çok ileri çıkmazlar. çoğunlukla 4'lü defans oynayan takımlarda üst düzey pozisyon bilgisi yoksa rotasyon oyuncusundan öteye geçemezler, 3'lü oynayan takımlar için daha idealdirler. jeremy mathieu akla ilk gelen örnek. ligimizde michal kadlec, hakan balta, dusko tosic gibi istikrarlı olamamış, bana göre başarısız örnekler mevcut.

  kırmızı bölge: üst düzey futbolda çağdışı kalmış bölge. anlık müdahalelerle ya tutarsa tarzı riski bol bir stile sahip olan bu stoperler çok çabuk müdahalelerde bulunan veya pozisyon alma becerisi çok yüksek akıllı futbolcular değillerse asla birinci sınıf takımlarda kendilerine yer bulamazlar. ligimizde simon kjaer bu bölgenin en başarılı ve en azından ikinci sınıf bir büyük takıma gidebilecek tek örneği. serdar aziz, ahmet çalık, alexandru epureanu ve jan durica kalibresi düşük diğer örnekler.

  sarı bölgedeki geleceğin modern stoperine en yakın tarz örnekler david luiz, jerome boateng, vincent kompany gibi yaşı artık geçkin olduğu için dünyanın en iyisi olma fırsatını şanssız şekilde kaçırmış stoperler. virgil van dijk, john stones gibi henüz vakti olan, bu modele evrilebilecek adaylar var.

  ilerki yıllarda en iyi stoper olmaya uygun genç adaylar:
  (bkz: jairo riedewald)
  (bkz: mason holgate)
  (bkz: mauricio lemos)
  (bkz: joe gomez)
  (bkz: ruben semedo)
  (bkz: almamy toure)

  ligimizden tek aday:
  (bkz: matej mitrovic)
5 entry daha