şükela:  tümü | bugün
 • yakın bir arkadaşımın büyük hevesle ve güvenerek aldığı toyota corolla'da yaşadığı sorun ile ilgili rezalet..

  toyota almaya niyeti olanların okuması gereken, mağdur arkadaşın kendi kaleminden rezalet;

  2014 yılının şubat ayında ankara efe toyota’dan babama 2013 model toyota corolla dizel 1.4 d-4d aldık.
  araç ilk bakım öncesi 8500 km civarı düşük yağ seviyesi uyarısı verdi. servise götürdüğümüzde motorun yeni olduğu, ilk başlarda böyle yapabileceği söylenerek yağ ilave edip gönderdiler. biz de toyotanın yetkili servisine güvendik tabi ki.
  18.000 km civarı da yine yağ eksiltme uyarısı üzerine servise götürdüğümüzde tekrardan bunun normal olduğu, kullanıma göre aracın yağ eksiltebileceği söylenerek tekrar yağ takviyesi yapıldı.
  27.000 km’lerde iken de yine yağ uyarısı verince yine aynı gerekçelerle yağ ilavesi yapılarak gönderildi. bu süreçte kendilerine bunun normal olmadığını, bakımlarda ya yağı eksik koyduklarını, ya da bu aracın kronik yağ eksiltme sorunu olduğunu söylediğimizde de kendilerinin kesinlikle yağı tam koyduklarını, aracı gerekli testlere soktuklarını, herhangi bir problem görülmediğini söylediler.
  bu sefer 36.000’li km’lerde yağ eksiltme uyarısı verdikten sonra yine aynı cevapları alıp yağ ilavesi yapıldıktan sonra aracın servisini değiştirerek 40.000 km’den sonra bakımlar için ankara toyan’a götürmeye başladık.
  araç bu şekilde yine her bakım sonrası yine düşük yağ seviyesi uyarısı vermeye devam etti.
  son olarak 66.000 km’de araç tekrar düşük yağ seviyesi uyarısı verince servise götürdüğümüzde, nihayet araçta yağ eksiltme problemi olduğunu, bununla ilgili rapor tuttuklarını ve genel merkeze gönderdiklerini belirttiler. araçtaki yağın neredeyse yarısı eksilmişti. oradan gelecek cevaba göre işlem yapacaklarını söylediler. kendilerinden raporun bir suretini ısrarla istememize rağmen iç yazışma olduğunu, gizli olduğunu, bize veremeyeceklerini belirterek vermediler. toyota genel merkeze e-posta göndererek yağ eksiltme hususunda onlara rapor gönderilip gönderilmediğini, bu aracın alındığından beri problemi olduğunu, sürekli servise götürmek durumunda kaldığımızı, sorunumuza çözüm bulunmasını talep ettik. toyota’nın bu hususa cevap vermesi 3 haftayı buldu. telefonla arayarak aracın turbo dizel güçlü bir motora sahip olduğunu, bu motorların yağ eksiltebileceği, araca her biniş öncesi yağ kontrolü yapmanın kullanıcının sorumluluğunda olduğunu, yapacakları bir şey olmadığını belirttiler. kendilerine bir tek turbo dizelin bu araçta olmadığını, diğer marka model araçlarda, hatta toyota corolla’nın aynı model aynı özellikteki araçlarında da bu tarz sıkıntılar görmediğimizi belirtince buna dair bir yanıt alamadık.
  aracın yağ eksiltme km’si zaman geçtikte daha öne gelmeye başladı. ilk başlarda bakım sonrası 8000’li km’lerde yağ eksiltme uyarısı veren araç şu an 5.500’lü km’lerde yağ eksiltme uyarısı vermeye başladı. sanırım bi 20.000 km sonrası araç bakımdan çıkar çıkmaz yağ uyarısı vermeye başlayacak.

  biz sürekli yağ kontrolü yapacaksak neden 10.000 km’de bir aracı bakım için servise götürüyoruz? sürekli olarak araçta yağ mı bulundurmamız gerekiyor? 15.000 km’de bir bakımı yapılan araçlarda, hatta 20 yaşındaki diğer marka dizel araçlarda dahi yağ eksiltme sorunu görülmemesine rağmen bir aracın 5.000-6.000 km’de yağ uyarısı vermesi normal midir ? uzun yola çıktığımızda durup durup yağ mı kontrol edeceğiz? servislerin bu olayı gizlemelerinde ne gibi menfaatleri var da 66.000 km’ye kadar durumu genel merkezlerine bildirmediler?
  tüketici mahkemesine dava açmak için gerekli hazırlıklarımı yaptık. birkaç gün içinde de firmaya ihtarımızı çekeceğiz.
  ancak bu platformdaki arkadaşların da reklamlarında sürekli olarak sorunsuzluklarına dikkat çeken bu firmanın, hatalı üretim yaptığı araçta meydana gelebilecek sorunlarda aslında sorumluluk kabul etmeyebileceğini bilmelerini istediğim için bu mesajın yayınlanmasını istedim.
  ayrıca elimizde örnek mahkeme kararları bulunmasına rağmen, daha önce aynı sorunu yaşamış arkadaşların da prosedür hakkında bilgi ve dökümanlarını talep ediyorum.

  aracın hareket halinde iken verdiği uyarının görüntüsü. not : ankara-istanbul otoyolunda seyir halindeyken çekilmiştir.

  https://i.hizliresim.com/jlq4vq.jpg
32 entry daha