şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • şimdi olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da hücuma katkısı kanat oyuncusu kadar olması gerekecek, ama bununla beraber aynı zamanda orta göbekte pas istasyonu olacak kadar saha içi görüşüne sahip, savunmada ise stoper görevini de layığıyla yerine getirebilecek olanlarının öne çıkacağı mevkii.

  https://i.hizliresim.com/r26xma.jpg

  topla aktif olunan bölgelerin betimi olarak basitçe çizilen bu şablondaki sarı bölge geleceğin bekleri. hücuma çok daha fazla katkı vermesi beklenen stoperlerin bir ön libero veya bugünkü hücumcu bek gibi sık sık öne çıkacağı, hatta zaman zaman ceza sahasına forvet koşuları yapacağı geleceğin futbolunda geri nöbeti bekler devralacak. çabuk, atletik olmak yetmeyecek, kısa boylu da olsalar yıkılmaması gereken, orta göbeğe yaklaşınca ise iyi bir pas istasyonu olacak bir bek çeşidi türeyecek ve bu kalıba uyan bekler geleceğin yeni modeli olacak.

  şablondaki diğer bölgelere bakarsak türk futbolunun avrupada neden başarılı olamadığını görürüz.

  siyah bölge: şimdilik en geçerli bek bölgesi. hücuma hatrı sayılır katkı verdiği kadar savunmasına da yardımcı olan, önündeki kanat-forvetlerin serbest oynamasından ötürü maçın tamamında değil zaman zaman ileri çıkabilen bu bölgenin en bilindik örnekleri dani carvajal, benjamin mendy ve son sezon 3'lü defansın sağında oynamış olsa da cesar azpilicueta. ligimizde gökhan gönül ve emmanuel mas bu bölgenin en başarılı örnekleri. gael clichy de bu bölgenin oyuncusu.

  mor bölge: çoğunlukla kanattan beke evrilmiş, önünde geniş alan isteyen fuleli oyuncular bu bölgede oynar, haliyle hücum yönleri çok daha ağır basar. hector bellerin, marcelo gibi defansını geliştirmiş akıllı oyuncularınız veya ramos ve pique gibi ekstra stoperleriniz yoksa 4'lü defans oynayan üst düzey takımlarda kendilerine pek yer bulamazlar. jordi alba, dani alves gibi örnekler takımlarındaki stoperler sayesinde başarılı olmuş olanlar. ligimizde ise çoğunlukla 4'lü defans oynayan takımlarımızda ligi kaldırabilecek ama avrupada sıçabilecek olan bu bölgede, caner erkin başarılı, şener özbayraklı istikrarsız, ismail köybaşı başarısız örnekler. bu bölgeye evrilemeyen günümüzün açık oyuncuları ((bkz: #69155685)'teki mor bölgede aynı ayakla oynayanlar) üst düzey futboldan silinecek.

  mavi bölge: ayağı sağlam, saha içi görüşü iyi, orta saha özellikleri de olan ancak çok ekstra özellikleri yoksa hücum katkısı ahım şahım olmayan, daha çok oyunun geriden yönetme kısmında yer alan akıllı bek oyuncuları. darijo srna, phillip lahm, david alaba gibi muazzam örnekleri var. ligimizde adriano bu görevi son sezon başarıyla icra etti. gregory van der wiel de bu modele yakın özellikleri olan bir bek ama beyin de lazım bir futbolcuya di mi?

  kırmızı bölge: modern futbolun katili bokoğlubok bölge. üst düzey futbolda artık esamesi bile okunmayan bir tarz olan bu bölgenin birçok örneği ligimizde hatta büyük takımlarımızda mevcut. ne stoper özellikleri var ne de hücuma katkıları. kanat çizgisinde çakılı kalıp rakibi karşılamaktan başka yaptıkları pek bir şey olmayan bu bölgenin ligimizdeki örnekleri hasan ali kaldırım, lionel carole, andreas beck.

  geleceğin beki olacak sarı bölgeye günümüzde en yakın olan futbolcular david alaba ve (iyice stopere evrilmezse) cesar aspilicueta. defans-orta saha-kanat üçgenini özümsemiş bu isimler bahsettiğim yeni bek modeline evrilirlerse önümüzdeki 3-4 yıl en iyi bekler olurlar. aynı özelliklerde ama artık yaşı geçtiği için filipe luis bu treni kaçırdı.

  önümüzdeki yılların modeline en uygun yıldız adayları:
  (bkz: theo hernandez)
  (bkz: linus wahlqvist)
  (bkz: benjamin henrichs)
  (bkz: rafa soares)
  (bkz: angelo fulgini)

  ligimizden şimdilik maalesef bir aday yok.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap