şükela:  tümü | bugün
87 entry daha
 • önümüzdeki yıllarda cepheden karşılaması iyi olanların makbul olacağı mevkii.

  https://i.hizliresim.com/9dg6y9.jpg

  oyunun içinde aktif olunan bölgelerin betimi olarak basitçe çizilen bu şablondaki sarı bölge geleceğin en iyi kalecilerinin bölgesi. üst düzey futbolda takımlar artık rakip yarı sahada topu mümkün olduğunca merkezde oynamaya çalışıyor, son vuruşları daha çok ön cepheden yapmaya çalışıyor. yani orta kafa gol, verkaçlarla ceza sahasına girip dar açıdan karşı karşıya kalma dönemleri azalacak. o yüzden yan toplarda iyi olma ve dar açıdan ayakla kurtarma özelliklerinden çok cepheden şut karşılama özelliği ön plana çıkacak. dar alanda çabuk, geniş alanda ileri çok açılmadan doğru pozisyon almayı bilen kaleciler geleceğin kalecileri olacak.

  şablondaki diğer bölgelere bakarsak türk futbolunun avrupada neden başarılı olamadığını görürüz.

  siyah bölge: sayıları çok olmasa da günümüz futbolunda en geçerli bölge, yetişir yetişmez büyük takımlar hemen kapar. önde oynayan ve topa hakim olma amacındaki büyük takımların tercihi muhakkak bu tarz kaleciler oluyor; ayağına hakim, dan dun vurmayıp iyi pas verebilen ve oyun kuran kaleciler. her yere atlayıp zıplamak yerine daha çok pozisyon alma kabiliyetleriyle şut açısı kapatma üzerine kurgulanmış bu bölgenin akla gelen örnekleri manuel neuer ve zaman zaman saçmalasa da ter stegen. ligimizde buna tam uyan bir kaleci yok.

  mavi bölge: ceza sahası bunlardan sorulur, her yerine bitiverirler, hatta ceza sahası dışına bile taşabilirler. ceza sahasına ful bölge hakim olmak istedikleri için bazen en saçma golleri yiyip şaşırtırlar, ama sadece üst düzey değil bütün futbol dünyasında en güven veren kaleci tipidir. bernd leno ve hugo lloris bu tipin başarılı örnekleri. joe hart, sczezny, fabianski gibi konsantrasyon çıtasını aşamayıp üst düzey futboldan aşağı düşmüş örnekler de var. ligimizde fernando muslera büyük takımların bir tık altı seviyede, fabri ise konsantrasyon sorunu fazla olduğu için orta seviyeyi geçemeyen örneği. volkan babacan son iki sezon kırmızı bölgeden bu bölgeye evrilmeyi başardı.

  kırmızı bölge: atletik özellikleriyle iş yapan kaleci bölgesi. 6 metre içinde beklerler, küçük bir alanda aktif oldukları için genelde şut açısı kapatmayı pek beceremezler, o yüzden gelen şutlara sürekli atlamak zıplamak zorunda kalırlar. şut çekildiği an top kendine yakın bir yere gidiyorsa kendi bulunduğu nokta üzerinde atlar zıplar, kurtarırsa inanılmaz kurtarır, ama baktı ki top kendisine en uzak yere gidiyor, mümkün değil kurtaramaz. ful aksiyon dolu bir bölge olduğu için tarihe geçen hayvani maç performansları çoğunlukla bu tipten çıkar. bunlar yaşlandıkça fizikleri de kalasa döner, iyice ağırlaşırlar o yüzden belli bir yaştan sonra fit kalmayı başaramayanlar 31-32'den sonra çok düşerler, oynatılırlarsa sürekli küfür yerler. petr cech, keylor navas, claudio bravo gibi bir veya birkaç ekstra özelliği sayesinde üst düzey futbolda kendine yer bulanlar oldu, guillermo ochoa ve vincent enyeama gibi beklenen patlamayı bir türlü yapamamışlar da var. ligimizde bir zamanlar rüştü reçber bu tipin en iyi örneğiydi, fit kalmayı başardığı için yıllarca oynadı. volkan demirel ise bunun fit kalamamış, onur kıvrak ise henüz yaşıyla durumu kurtaran örneği.

  gelecekteki sarı bölgeye günümüzde en yakın gelişkin kaleciler karşı karşıyalardaki başarıları ve cepheden kurtarış oranlarıyla benrd leno ve jan oblak. bu kaleciler gelecekteki modele evrilebilirlerse önümüzdeki 3-4 sene dünyanın en iyileri olabilirler.

  önümüzdeki yılların modeline en uygun yıldız adayları:
  (bkz: timon wellenreuther)
  (bkz: sergio rico)
  (bkz: alex remiro)
  ve tabii ki (bkz: gianluigi donnarumma)

  ligimizde ne yazık ki şimdilik bir aday yok.
7 entry daha