şükela:  tümü | bugün
96 entry daha
 • biraz soru-cevap şeklinde gidelim:

  -botox tam olarak nasıl bir etki mekanizmasına sahiptir?

  botoks, botulinum toxin tip a adı verilen bir toksindir ve botulizm yapan clostridium cinsi bakteriler tarafından sentezlenir. bir nörotoksin olarak botoks sinir uçlarından kas kasılmasını sağlayan nörotransmitter'lerin salınımını engelleyerek gevşek tip kas felci yapar.

  bu sayede botoks distoni ve spasmlarla giden hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlandı; daha sonra yüz mimikleri ile oluşan kırışıklıkların önlenmesi ve tedavisinde yer bulmuştur.

  -hangi yaş aralığı için uygundur?

  kozmetik amaçlarla botoks, 25 yaşından itibaren kırışıklıklar oluşmadan önleyici olarak kullanımı uygundur.

  -etki süresi ne kadardır?

  etki süresini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır; kullanılan nörotoksinin cinsi, daha önce yapılan işlem sayısı, antikor gelişip gelişmemesi gibi etkenlere bağlı olarak yaklaşık 5-6 ay kadar etkilidir.

  -işlem sırasında ağrı veya acı olur mu?

  botoks işlemi oldukça ince enjektörler ile yapılmaktadır. bu yüzden minimal ağrı olmakla beraber, herhangi bir anestezi ihtiyacı olmamaktadır.

  -işlem sonrası gündelik hayata hemen adapte olunur mu?

  işlem sonrası minimal kızarıklık ve zaman zaman ince damarların zedelenmesine bağlı olarak morluklar olabilmektedir. ancak genel olarak hasta bir kaç saat içinde gündelik yaşama adapte olmaktadır.

  dikkat edilmesi gerekenler ise işlem sonrasında: spor-egzersiz yapmamak, öne eğilmemek, ve 5-6 saat yüz üstü uzanmamak

  -estetik dışı kullanım alanları nelerdir?

  estetik dışında kas spasmları ile giden nörolojik hastalıklarda, migren tedavisinde, aşırı aktif mesanede, anal fissür gibi çok farklı tıbbi durumlarda uygulanabilmektedir.

  -botox sadece görsel amaçlı mıdır yoksa uzun vadede tedavi edici etkisi var mıdır?

  botoks ilk yapıldıktan sonra 3-4 gün içerisinde etkisini göstermeye başlamaktadır, bu yüzden görsel olarak hızlı etki eden bir tedavi yöntemidir. ancak botoks işleminin düzenli yapılması kırışıklıkların oluşumunu da önleyebilmektedir. bu yüzden erken yaşlarda işleme başlamak uzun vadede görünümünüze çok şey katacaktır.

  -botox yaptırmak için ideal dönem ne zamandır?

  botoks diğer bazı kozmetik işlemler gibi mevsimsel şartlardan etkilenmemektedir. yaz-kış her mevsimde yapılabilir.

  -yan etkileri var mıdır?

  evet muhtemel yan etkiler mevcuttur. botoks bir ilaçtır, kesinlikle uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. ilacın tek seferlik ve yıllık maksimum dozları mevcuttur; bu sınırlar aşılmamalıdır. hasta seçimi önemlidir. botoks yanlış yerlere yapıldığında, ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde: yüzde asimetri, düşük göz kapağı, yaygın kas güçsüzlüğü, yutma güçlüğü, baş ağrısı gibi yan etkileri olabilmektedir. şiddetli allerji çok nadirdir ama teorik olarak mümkündür.

  bu sebeplerden dolayı botoks işlemleri kozmetik amaçlarla sadece dermatoloji ve estetik-plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

  -hangi durumlarda botox önerilmez?

  myasthenia gravis gibi nörolojik hastalıklarda, hemofili gibi kan hastalıklarında, gebelikte, emzirmede, ciddi akciğer ve kalp hastalıklarında, lambert-eaton gibi sendromlarda uygulanması sakıncalıdır.

  -seanslar arası ideal süre ne kadardır?

  seanslar ideal olarak 5-6 ayda bir kez yapılmalıdır. 4 aydan daha kısa yapılan seanslarda ciddi yan etkiler oluşmakta ve antikor gelişimi ile işlem etkinliği azalmaktadır.

  -botoks işlemini nerede yaptırmalıyım?

  tercihen dermatolog ve plastik cerrah çalıştıran hastaneler, özel klinikler bu işlem için en ideal yerlerdir.

  detaylı bilgi ve öneriler için yeşillendirebilirsiniz.
95 entry daha