şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
17262 entry daha
 • amerikan filmlerinde anlatılan kişiler ile gerçek kişilerin epey farklı olması.

  misal:

  black hawk down yani kara şahin düştü filmini bir çok kişi izlemiştir.
  filmde 1993 yılında mogadişu'da savaşta gerçekleşen gerçek bir olay anlatılmaktadır. filmdeki karakterlerin isimleri, olaydaki isimlerdir. bir tanesi hariç.
  ewan mcgregor'un canlandırdığı john grimes. gerçekte isim john stebbins idi.
  peki neden o kahramanların(!)hepsinin isimleri paylaşıldı da bir tek o gizli kaldı?
  çünkü bu amerikan kahramanının ismini google'da aratınca suçu ispatlanmış bir çocuk tecavüzcüsünü görecektir insanlar.

  savaştan sonra evine dönen kahraman john, tam bir canavara dönüşmüştür. savaştan döndükten 5 yıl sonra 6 yaşındaki öz kızına tecavüz etmiştir ve 30 yıl hapis cezası almıştır. kaynak
  bu olay film çekiminden önce olduğundan isim değiştirilmiştir filmde.

  filmden sonra eski eşi " filmde eşim tam bir amerikan kahramanı olarak anlatılıyor ve bu filmden milyonlarca dolar para kazandı insanlar. gerçek ise asla öyle değil!" demiştir.

  bir diğerine gelirsek.
  captain phillips filminde kaptan bir kahraman olarak anlatılmıştır. tom hanks de hakkını verelim güzel oynamıştır. filmde kaptan richard philips, mürettebatını somalili korsanlardan korumak için canını dişine takmış, riskler almış, gemisini ve insanları korumak için elinden geleni yapmıştır.
  ancak gerçekte kaptan philips'i tanıyan insanlar tam aksini söylemekteler. mürettebatı onu suratsız ve kendini beğenmiş olarak tanımlıyor ve hatta 2009 yılında somali korsanlarına yakalanmalarının sorumlusu olduğunu söylüyor.
  gemisiyle yola çıkmadan önce kaptanın defalarca uyarıldığı, son 3 haftada 16 baskın yaşandığı ve somali kıyılarından en az 1000 km açıktan yolculuk etmesi gerektiği söylendiği halde kaptan bütün bunları boş vermiş ve kıyıya 370 km açığa rotasını çizmiştir. mürettebat korsan sularına girmemesi için ona yalvarmış ama dinlememiştir çok bilmiş kaptan. hatta korsan saldırısı olunca da yine mürettebat protokolü uygulamasını (gücü kesmesini, mürettebatı bir odada kilitlemesini vb) istemiş ama kaptan yine kendi bildiğini okumuş ve korsanlarca yakalanmıştır. al sana kahraman kaptan!

  gel gelelim titanik filmine.
  filmde titanik buzdağına çarptığında geminin komutası şef william murdoch da idi.
  james cameron'un filminde gemi batmaya başladığında murdoch(efsane dizi a takımında vardı bir kafası kırık helikopter pilotu mördak o geldi aklıma nedense) kayışı koparmış, zenginlerden rüşvet alarak kurtarma botlarına öncelikli binmelerini sağlamış hatta düzeni bozan 2 adamı silahla vurmuş en sonunda da kendini vurmuş bir manyaktı.
  tabi gerçekte bunların hepsi yalan.
  geminin batmaya başlamasıyla hemen aşağı inmiş, elinden geldiği kadar fazla insanı kurtarmaya çabalamış ve kurtardığı insanların şahitliklerine göre oldukça sakin ve ne yaptığını bilir vaziyetteymiş.
  filmin tek doğru noktası, evet murdoch kendini vurmuştur. fakat pişmanlıktan değil insanların kurtulmasına yardımcı olduktan sonra gemide kalakalması sonucu boğularak ölmek yerine kendini vurmuştur. aha

  chris kyle, şu (bkz: #32022489) entrimde bahsettiğim bir diğer kahraman. american sniper isimli filmle de kahramanlığı herkese anlatılmıştır.
  bradley cooper'ın başrolünde oynadığı filmde chris denen gavat, yaşamak i,çin öldürdüğü ıraklılar nedeniyle kendisinden nefret etmektedir. çocukları hedeflediğinde ateş edebilmek için tanrıya yalvarıyor, arkadaşlarının onun atışlarını kutlamasına üzülüyor yani naif, duygusal bir keskin nişancıdır.
  ama gerçekte chris kyle soğukkanlı bir katildir. keskin nişancı tüfeği ile insanları öldürmeyi eğlenceli bulmakta ve "yabanilerden nefret ediyorum. ıraklı yabanilere yaşama hakkı tanımam" demiştir.
  eve döndükten sonra da epey probleme yol açmıştır. kendi anlattığına göre katrina kasırgası sırasında devlet kendisini yüksek bir binanın tepesine yerleştirmiş ve keskin nişancı silahı ile insanları izleyip kurtulmalarına yardımcı olması için görev vermiştir. ve chris'in dediğine göre 30 kadar sivil insanı da vurmuştur bu esnada.
  anlattıkları ne derece doğru bilinmez ama kendisi böyle söylüyor. aha

  edit: jockhoon uyardı, ayrıca buradaki habere göre chris kyle teksas'ta bir poligonda eski asker bir arkadaşı tarafından yakın mesafeden vurularak öldürülmüştür. yakın mesafe! kaderin bir cilvesi mi bilinmez.

  daha var da tonla şimdilik bu kadar.

  based on a true story. he he!
21251 entry daha
hesabın var mı? giriş yap