şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
17656 entry daha
  • nasa çalışanı dr. rich terrile, daha önceden ortaya atılmış bu iddaayı 2011'de tekrar gündeme getirdi. "yaşadığımız evrenin bir simülasyon olma ihtimali kuvvetli" açıklamasıyla tekrar tartışmalar alevlendi. silikon vadisi’nde de herkes konuştuğu bu iddaa sonrası, olayı takip eden günlerde iki milyarder iş adamının insanlığı bu simülasyondan kurtarmak için gizli bir yatırım yaptığı haberi ise olayı başka bir boyuta taşımış oldu.

    silikon vadisi’nin bu konuya olan ilgisi ise sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinden geliyor. ileride yapay zekanın gelişmesiyle birlikte dijital varlıklar artacak. rich terrile, "gelecekte dijital insanlar çoğalacaksa, neden biz de şimdiden öyle olmayalım?" elon musk ise "40 yıl önce yalnızca iki çubuk ve bir toptan oluşan pong oyunu vardı. bugünse milyonlarca kişinin aynı anda oynadığı realistik video oyunları var. yakında oyunları gerçeklikten ayırmak imkansız olacak" diyerek teoriyi desteklediğini açıklamış.

    görüşü destekleyenler ise insanların gelecekte yaşayan evrilmiş benliklerimiz, kendilerini ilerletmek gibi özel bir maksatla atalarının yaşayacağı farklı bir gerçekliği tasarlamış olabileceğini savunuyor. bizim tutarlı işleyen bir evrende yaşamamız, bu görüşü daha savunulabilir bir hale getiriyor. ayrıca evrenin yapıtaşları atom altı parçacıklara bölünebiliyor ve bunlar da pikselleri çağrıştırıyor. haliyle evrenin bu yapısı onu teoride programlanabilir kılıyor.
17480 entry daha