şükela:  tümü | bugün
516 entry daha
 • unutulmaması gereken vahşettir. yaşı yetmeyenler ya da okumaktan erinenler için özet geçeyim.

  -ikinci dünya savaşı, nato, sovyetler birliğinin sonu ile savrulan avrupadaki balkan ülkeleri, vatikan, italya, rusya ve özellikle almanya tarafından kışkırtılıyordu.
  -1991-92 yıllarında yugoslavya cumhuriyeti dağıldı. bosna hersek, kosova*, slovenya, hırvatistan, sırbistan karadağ, makedonya ülkecikleri oluştu.
  -bosna hersek içinde kalan bosnalı sırplara sırbistan ülkesi tarafından** silah ve mühimmat yardımı yapılmaya başlandı.
  -para ve silahı gören bosnalı sırplar, bosna hersekte yapılan bağımsızlık referandumunun çok yüksek oranda kabul edilmesine rağmen razı gelmeyip ayaklandılar.
  -kendi alanlarında bulunan müslüman boşnaklara ve katolik hırvatlara eziyete başladılar.
  -bu eziyetler korkutmayla başlayıp, adam kaçırma, yağma, taciz, tecavüz, yaralama, işkence ve vahşice öldürme şeklinde devam etti.
  -herkesin seyre daldığı bu vahşette kimseden tepki görmeyen sırplar nihayet olayı sistemli soykırıma taşıdılar...
  -birleşmiş milletler * olarak müdahale etmek zorunda kaldı. güvenli bölgeler oluşturdular. srebrenicada bu bölgelerden biriydi.
  -srebrenica açlıktan, hastalıktan, tecavüzden, soykırımdan kurtulan bosnalıların akın ettiği bir mülteci kampı haline gelmişti. bir yandan da sırpların akınları devam ediyordu.
  -bunun üzerine bosnalılar en azından kendilerini korumak için hafif silahlar talep ettiler, bm ise bu isteği reddetti.
  -1995 yılının yaz aylarında bm komutasındaki hollandalı askerler hollandalı komutanın emri ile srebrenitsayı terk ettiler. terk etmekten kastım sırp askerlere teslim ettiler.

  şimdi en son cümleyi tekrar okuyun lütfen. hollandalı kumandan ve askerleri şehri sırp askerelere teslim ettiler. teslim!

  geceyarısı apar topar yaklaşık 20000 sivili teslim eden hollandalı generalin adı thom karremansdı. çok şükür ki bu anın kayıtları internete düştü. youtube da bu teslim işleminin bol kahkahalı(!) eğlenmeli, danslı, videolarını izleyin, izletin mutlaka.

  sırplar kendilerine hediye edilen alanda srebrenica bulunan yaklaşık 8000 müslüman bosnalıyı bir kaç gün içinde kalleşçe katletti...

  medeniyetin beşiği avrupada , medeniyetin mimarı avrupalıların dünyanın gözü önünde yaptığı bir soykırım gösterisidir srebrenica. 200.000 boşnağın öldürüldüğü, sayısız kadının çoçuklarının gözleri önünde tecavüze uğradığı bir korku filmidir...

  10 yaşında olduğunuzu hayal edin. bir gece yarısı kapınız kırılıyor ve sırp askerler evinize giriyor. babanızı öldürüyor, annenize tecavüz ederken diğer askerler ellerinizle gözlerinizi kapatmanızı engelleyerek seyretmenizi sağlıyor...

  buraya kadar bu özet yazıyı okuduysanız kullandığım kelimelerin ne kadar abartısız olduğunu görmeniz için video kayıtlarına ve o döneme ait insan kayıplarının etnik kökenlerine bakmanızı ve bunların % kaçının sivil olduğuna bakmanızı istiyorum. bu dönemden sonra sırplar şirin gözükmek için dış ülkelerin de desteğiyle festivaller organize ettiler, ediyorlar. geçmişi okumaya dahi tenezzül etmeyen beyinsiz gençliğimiz de koşarak gidiyor tabi buraya. medeniyet timsali avrupalıların, yıllardır süren tiyatro mahkemelerde sırplara göstermelik bir tazminat cezası dahi vermediğini hatırlatarak bitiriyorum.

  (bkz: çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne)
304 entry daha