şükela:  tümü | bugün
 • insana birçok şeyi sorgulatan haber..

  aranızda hala, "milyor mu, minyor mu, trilyar mı, ney lan bu?" diyenler var, biliyorum.. trilyon dolar kardeşlerim, trilyon dolar.. tele'ye çeviremiyorum ben, yetmiyor matematiğim..

  zaten dünyanın genelinin sahip olduğu en yüksek borçlanma miktarıymış bu, rekor yani.. kim aldı lan aranızdan bu kadar borcu, bizim niye haberimiz yok?*

  enteresandır, diyor ki haberde; "dünyanın en fakirlerinin oluşturduğu 3.6 milyarlık popülasyonun ekonomik varlıklarının toplamıyla, sadece 8 kişinin varlıkları toplamı aynı".

  daha da bir sürü enteresan bilgi var da, neyse.. okuyun zamanınız olursa..

  edit: "anca gırgır, anca şamata.. hani bana bilgi, hani bana?" diye haklı olarak isyan eden yazarlar var.. haklılar..

  hemen ilgileniyor, haber metninin mühim noktalarını çevirmek suretiyle alıyorum aşağıya..

  --- spoiler ---

  dünyanın mevcut borcu 217.000.000.000.000 dolar ve küresel elitler buna bayılıyor dostum!

  politikacılar borçlanmayı severler, ancak zamanla devlet borcu yavaş ama keskin bir şekilde, bir ulusun yoksullaşmasına neden olur.. elitler, dünyanın her yanındaki hükümetleri artan miktarda borçlanmaya iterken, bu hükümetler bu borçları ödeyebilmek için vergilerini artırmak durumunda kalır.. sonuç olarak bu döngü, paranın bizim ceplerimizden hükümetlerin hazinelerine, oradan da yeniden elitlerin ceplerine gitmesi üzerine kurulmuştur.. kuşaklardır sürmekte olan bir oyundur ve artık insanların "yeter amına koyim" demesinin zamanı gelmiştir..

  2017 yılının sadece ilk çeyreğindeki borçlanma miktarıdır bu arada bu 217.000.000.000.000 dolar.. bütün dünyanın 1 yıllık ekonomik döngüsünün yüzde 327'sine tekabül ediyor.. şaka gibi..

  bu hızlı borçlanmanın örneğini amerika üzerinden veriyor yazar ve diyor ki, "sadece amerika, saatte 100 milyon dolar borçlanıyor gençler, uyanın, açın gözlerinizi.."
  --- spoiler ---
290 entry daha
hesabın var mı? giriş yap