şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
 • iyi incelenerek üzerinde tez yazılması gereken doğru olaydır.

  bir restaurantın işletme giderlerini gözden geçirmemizi de sağlamıştır. bir salatanın önünüze gelene kadar kaç referans masraf harcadığını da ayrıca bilmek gerekir. elbette düz mantık 3 domates 2 yeşillik 20 lira olur mu amk dediğinizde siktir git evinde yap deme hakkı da restaurant işleten kişinin elindedir.

  iyi bir aşçı minimum 4.500 tl ücret almaktadır. sigortası falan derken adamın size maliyeti en az 5.000 tl tutar. e bu aşçı yanında en az bir yardımcı isteyecektir. sgk sı vs 3.000 olur maliyeti. elbette bir de bulaşıkçı koyduk yanlarına 2.000 tl yani durun daha malzeme gelmeden mutfak maliyetimiz 10.000 lira oldu. salon'a geçmeyelim bile ama min 10.000 tl'de ön tarafa (kasiyer vs.) yazdık. 20.000 liralık olduk bile.

  kira, elektrik, su (sizin evinizdeki gibi düşünmeyin, restaurantlar musluktan akan su parası kadar akıttıkları su parası da öderler yani 2 misli), gaz, internet, telefon, telif ücreti, işgaliye, tamir, bakım, dijital platform, pos komisyonu, mali müşavir, yemek kartı komisyonları vs vs. ödemeleri de ayrıca vardır. çok iyimser düşündük ve bunlar için de 10.000 tl yazdık. totalde bu adamın dükkanı her gün açmasının maliyeti 1.000 tl oldu. yarı yarıya kar marjı ile sattığını da düşünürsek günde 2.000 tl'lik bir ciro elde etmesi gerekir. (bazı dalyaraklar 3 liralık salata malzemesi harcadı diyor ama bu çıplak maliyettir, ben onu baz aldım)

  şimdi öyle bir ülke düşünün ki; yarın iş olacağının garantisi yok; şampiyonlar ligi maçı olur iş yok, bilmem ne dizisinde yeğen yengesine atlar iş yok, teror olayı olur iş yok, kar yağar meteoroloji korkutur iş yok, bir yaprak kıpırdar iş yok!!! sürekli bir zam yağmuru altında kalır restaurantlar., çünkü ister inanın ister inanmayınminimum 2000 referans malzeme vardır.

  sonuç olarak, bırakalım bu işleri açalım bir ev yemekleri, bir cafe mantığındaki bir çok insan rekabet ortamı yarattığını sanarak birbirlerini batırmaktadır. mahallenizde son 10 yılda açılıp kapanan kaç restaurant olduğunu hatırlayabiliyor musunuz? kısacası zam yapmamaları imkansız ve bu artarak devam edecektir.
156 entry daha