şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
 • bağlanamıyorum insanları. ama öyle koftiden değil ciddi ciddi bağ kuramayan insanların muzdarip olduğu kişilik bozukluğu şeysi.şizoid insanlar, sosyal geri çekilme sürecinde insanlardır. çekingen kişilik bozukluğuyla aralarındaki fark : çekingen/kaçınan kişilik bozukluğuna sahip bireyler aslında sosyalleşmek isterler ama reddedilme korkusuyla bunu yapamazlar. ama şizoidler zaten toptan sosyalleşmeye çalışmayan bunu da umursamayan insanlardır. belirgin semptomlar:

  -içe dönük yaşam. bu , çekingen olmayı gerektirmez. aslında çoğu şizoid sadece ilgi duymadığı için insanlarla etkileşime girmez, çekindiği için değil.
  -derin bağlar kuramama. örneğin şizoid iş arkadaşınız bir espri yaptığınızda size gülümseyebilir ama oturup ailevi meselelerden bahsetmek istediğinizde muhtemelen topuklayacaktır.
  -genel olarak insanlara karşı apati (ilgisizlik)görülür. birileriyle bir şeyler yapmak onlar için sıkıcıdır, paylaşmak ve yakın ilişkiler kurmak istemezler.
  -yaygın bir yanlışın aksine cinselliğe ilgisiz değillerdir. sadece gerçek anlamda bağ kurup cinsellik yaşayacağı bir insan olmadığı için cinsellik fantezi ve hayal düzeyindedir.erkek hastalar çoğunlukla evlenmez. kadın hastalar edilgen bir şekilde evliliği kabul edebilir.(toplum etkisi)
  -içe dönük oldukları için genellikle duyarlıdırlar.
  -yine içedönük oldukları için hayal güçleri ve sanatsal yönleri gelişmiştir.
  -genellikle bir veya iki arkadaşları vardır.

  çok önemli uyarı: şizoid bireyler size çekici gelebilir (ergen değilseniz gelmemesi lazım aslında ama taam neyse bir şey demiyorum) veya şizoid arkadaşınız olabilir. yapmayın, etmeyin. şizoid bireylerle kurulan ilişkiler eninde sonunda cortlayacaktır. düşünün siz aramadıkça sizi aramayan bir arkadaşla nereye kadar dimi? kötü insanlar demiyorum ama sizi de hasta etmeleri, özsaygınızı düşürmeleri kuvvetle muhtemeldir.
  (bkz: run run run)
63 entry daha