şükela:  tümü | bugün
93 entry daha
 • sözlükçüler daha düne kadar rusya'yı yalayıp yutuyordu ve "putin siker abi" diye ortalıkta dolaşıyordu, rusya balonu sönünce şimdi de dünyaya ucuz oyuncak ve eşantiyon üreten çin'e sarmışlar. yarın da hindistan'ı süper güç ilan edersiniz artık. daha dün "putin doğalgazı kesse tüm dünya donar" diyen ekşici global strateji uzmanları şimdi de "çin dolarlarını bozdursa tüm dünya ekonomisi göçer" demeye başlamış. hayat size güzel lan, her şeyi biliyorsunuz. biraz da haarp başlığına yazın, hadi bakalım.

  5-6 sene öncesine kadar şirketler çin'de fabrika ve üretim tesisi kurmak için birbiriyle yarışıyordu çünkü ucuz işgücü vardı ama şimdi enflasyonla beraber çin'deki işgücü de pahalılaştı ve şirketler vietnam, kamboçya gibi diğer ülkelere yönelmeye başladılar. kaldı ki amerika'da, almanya'da artık fabrikalardaki üretimin %80'inden fazlasını robotlar yapıyor. çin istediği kadar ucuz işgücü sağlasın, robotlarla rekabet edemez. zaten son istatistiklere göre bir ürünü çin'de üretmek abd'de üretmeye göre sadece %4 daha ucuza geliyormuş.

  http://money.cnn.com/…labor-productivity/index.html

  http://wji.at/…ttractive-investor-country-in-asean/

  bu iş nüfusla ucuz işgücüyle filan oluyorsa biz de 80 milyonluk nüfusumuzla almanya ile beraber avrupa'nın süper gücü olmalıyız. bir ülkenin süper güç olması için önce kendi halkına refah sağlaması lazım. batı ülkelerinde halkın tamamı olmasa da %80'i gayet yüksek refaha sahiptir ama çin'de bu oran %5 bile değil. halkının %95'inin fakir olduğu süper güç nerede görülmüş?

  çin abartı derecede hava kirliliği, su kirliliği, doğa kirliliği ve radyasyon yüzünden vatandaşların 30-35 yasında kansere yakalandığı, maskesiz evden çıkamadığı bir ülke. adamlar batıyla rekabet edeceğiz diye her tarafı fabrikayla ve betonla doldurup halkını kanser etti resmen. bu nasıl süper güçmuş böyle? halkın sokağa çıkınca nefes bile alamıyor ve sen süper güçsün öyle mi? he süper güç he. adamlarda doğa kirliliği yüzünden yılda 3 milyon insan kanserden ölüyor ve bunun tek sebebi adamların batıya ucuz işgücü sağlama konusundaki hırsı. adamlar batının kölesi. köle süper güç nerede görülmüş?

  http://cen.acs.org/…ring-chinas-thick-haze-air.html

  http://news.nationalgeographic.com/…nment-tangshan/

  http://www.abc.net.au/…exploding-study-says/7272266
124 entry daha
hesabın var mı? giriş yap