şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • ortanın biraz üstü kalitede hapishane filmi.

  jaime lannister (nikolaj coster bilmem kim) ve walking dead den tanıdığımız shane (jon bernthal - bu adamı hep corey stoll ile karıştırıyorum nedense) ile parlayan bir film.

  --- oz içeren spoiler ---

  oz dan daha iyi diyebileceğimiz dizi hatta film bile yapılmadı. o yüzden esinlenmeler var deyip, geçelim. geçmeden önce sadece şunu belirtebilirim; tobias beecher ın ezilmemiş, başarılı hali oluyor, "money".

  amerikan ceza sisteminin efsane haline gelmiş "zenci karşılaması" ile ilk dakikalarda iğrenç gerçekleri hatırlatıyor, farklı olarak bu sefer kendi halinde bir çikolata renkli kardeşimizi eziyorlar. bu sahne oz a yakışırdı, evet.

  kolay adapte olan "money", ne yapması gerektiğini çabuk kavrıyor, midesi bulansa da, etik değerleri engel olsa da, hayatta kalmak için gerekenleri yapıyor. sıradan bir mahkum olmadığından, olayları yavaş yavaş kendi lehine çevirip, zirveye ulaşıyor. bir yandan da içindeki düzgün adamı gizliyor, filmin dram dozunu arttıran da bu gerçek.

  "shane" hep orço rollerinde. adam ihanet edeceğini oyunculuğuyla öyle güzel anlatıyor ki, adeta spoiler veriyor ve filmde pek sürpriz de bırakmıyor.

  "jaime" nin karizma yetse de, sanki biraz tutuk gibiydi. belki de karakterin içindeki hesaplaşmaların yarattığı tutukluğu yansıtmak için öyle oynadı.

  "liv tyler ın kuzeni kılıklı kız" sadece çeşni gibi görünüyordu. evet, ışığı var fakat rolünden dolayı mı bilemiyorum ama dekor tadındaydı. hatta sadece hapishane duvarındaki fotoğrafta gözükse daha iyiydi diyebilirim.

  hapishanedeki zavallı adamı saymazsak, filmdeki tek iyi zenci polis olan. onu da "common" denen elemanla karıştırdım, omari diye bir oyuncuymuş. bu arkadaşta da karizma mevcut, oyunculuk iyi.

  aryan tiplerin liderlerinden gözlüklü olanı bana michael douglas ın d-fens karakterini hatırlattı.

  filmdeki sıkıntıları tam tanımlayamıyorum. illa oz la karşılaştıracaksak; bir sürü boktan adam var ama oz daki karizma kötülerden yoksun bu film.

  --- oz içeren spoiler ---

  yer yer ağırlaşan, bazı noktaları havada kalan ya da bilerek havada bırakılmış ama vermek istediği mesajları gayet güzel veren film.

  7/10
42 entry daha