şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
 • bu ameliyatla ilgili birkaç spot bilgiyi buraya yazmakta fayda var;
  - meme küçültme ameliyatı büyük bir ameliyattır. ayak üstü yapılan küçük bir operasyon değildir ve her cerrahi işlem gibi birtakım riskler taşır.
  - meme cildinde tek bir özel yapı vardır o da nipple-areola kompleksi dediğimiz, bildiğiniz meme başıdır. ameliyatın temel amacı meme başının dolaşımını bozmadan onu yukarilarda planlanan yere taşımak, bu esnada da etrafındaki fazla yağ, meme bezi ve cilt dokusunu çıkarmaktır. meme başı ne kadar aşağıda ise, yani sarkıklık ne kadar fazla ise meme başındaki dolaşım bozulması riski o kadar fazladır. meme başı memeyi besleyen damarlardan biri korunarak o damar üzerinden yukarıya taşınır. bu damarın hangisi olacağına hastanın mevcut durumuna göre cerrah karar verir ve bu da ameliyatta uygulanacak tekniği belirler. meme küçültme ameliyatı tek bir standart ameliyat değildir, 10'a yakın farklı cerrahi teknik vardır.
  - meme küçültme ameliyatı izli bir ameliyattır. izler kalıcıdır. ilk aylarda daha belirgindır. cilt elastikiyeti iyiyse, aynı zamanda güzel de dikilmişse 6 ay ila 1 yıldan sonra belli belirsiz izler olarak kalacaktır. meme başının etrafında ve oradan meme alt oluğuna kadar olan izler her teknikte vardır. cilt fazlasının durumuna göre meme alt oluğu boyunca uzanan yatay iz de çoğu zaman söz konusudur.
  - meme küçültme ameliyatlarının tamamında dikleştirme de yapılır. dikleştirmesiz küçültme zaten söz konusu değildir. (sadece memeye liposuction yapılırsa dikleştirmesiz küçültme olur fakat bu çok çok nadiren tercih edilir).
  -hastanede genellikle 1 gün, bazen 2 gün yatılır.
  -her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski nadir de olsa vardır.
  -özellikle aşırı büyük memeleri yıllarca taşımış kadınlarda sonuç hızlıca ortaya çıkar. hemen ameliyat akşamında ayağa kalkan hasta hafiflediğini hisseder. yani hastayı da cerrahı da son derece mutlu eden bir ameliyattır.
  -elbette her zaman sadece fazla yükü kaldırmak için yapılmaz. bazen de az miktarda küçültme ve dikleştirme ile beraber salt estetik amaçlı yapılır.
99 entry daha
hesabın var mı? giriş yap