şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • benim de yaz günü kabağından yapılmışını bildiğim ve ev ev kokan, çocukluk çağırıcı yemeklerden.

  sütlü kabak, domatesli kabak kavurmasından farklı olarak tereyağı ile yapılır. kavurma kabak yemeği veya diyelim standart yaz kabak yemeği ise zeytinyağı ile.

  yağı soğanı* kızartılır. fazla konulan kırmızı biber yemeğin tadını bozar, salça veya biber az, kararınca konulacak. kavrulmuş soğanın üstüne kuşbaşı doğrayarak eklediğin kabağı da karıştıra karıştıra kavur. su katmayın, kavrulurken bir süre sonra o kendi suyunu salacak. beyaz kabak* daha iyi seçimdir, siyah kabak/karakabak da olabilir. kendisine benzetilen gülmedeki gibi fırk fırk kaynayacak. süt ekleme zamanı kaynama kıvamını bulduğunda. sütün ölçüsü, eklenince haranıdaki veya dıyandaki kabağın üstünü örtecek kadar. yemeğin içindeki tuz sütü keser*, o bakımdan süt eklendikten sonra çok uzun kaynatılmayacak.

  piştikten sonra kimyon, karabiber sevenine göre eklenebilir. sıcak yenir. yanına domates salatası veya çoban salatası yakışır. turşu olabilir. içine bütün acı yeşil biber de atılabilir. öbür kabak yemeğine dövülen sarmısak buna dövülmez. yasak değil ama sütlü kabağa domates ya katılmıyor, ya az katılıyor.

  (bkz: kabak/@ibisile)
  (bkz: kabak yemeği/@ibisile)
  (bkz: pırasa/@ibisile)