şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • the keepers; the case against 8, good ol' fredanın yönetmeni ryan whitein çektiği ve netflixte yayınlanan 7 bölümlük gerçekten yaşanmış bir olayı anlatan belgesel.
  her bir bölüm insanı liğme liğme ediyor. kızgınlıkla, üzüntüyle, acıyla, şaşkınlıkla, o insanların neler yaşadıklarını anlamaya çalışarak bir solukta izledim. beni çok etkiledi. çoğu yerinde ben de kurbanlarla beraber ağladım.

  --- spoiler ---

  belgeselin konusu ise acıdır ki bir grup rahip tarafından, baltimore'da bir katolik kız lisesi olan keough lisesi'ndeki öğrencilere yapılan cinsel istismarı anlatmakta. özellikle kötü bir karakter olan rahip joseph maskell var ki şeytanın bu dünyaya inmiş hali. işlediği suçlara doktorları, polisleri, başka rahipleri de dahil ediyor. kızlara yaşattığı acımasız şeyler o dönemde kızların edebiyat öğretmenleri olan ve çok sevdikleri rahibe cathy cesnik tarafından farkediliyor. çok sevilen cathy cesnik, olayları örtbas etmek isteyenler tarafından 1959 yılında cinayete kurban gidiyor.
  polisler delilleri yok ediyor, katolik kilisesini koruyorlar. o sırada öğrencileri olan ve bu olayı bizzat yaşamış olan insanlar bu olayı içlerinden atamadıkları ve rahibe catherine cesnik'i çok sevdikleri için bir şekilde birbirleriyle bağlantı kuruyor ve olayı tüm ayrıntılarıyla araştırıyorlar. maalesef bu araştırmaların altından çok fena şeyler çıkıyor. ve bunu da netflix 7 bölümlük bir belgesele dönüştürerek her şeyden bihaber olan bizlere ulaştırıyor.
  --- spoiler ---

  the keepers, baltimorelu bir rahibenin çözülmemiş cinayetini, bu cinayetin ardında yatan korkunç sırları anlatmakta. ölümünün üzerinden 50 yıl geçmiş ve öğrencileri (hayatta kalanlar) 60'lı yaşları sürüyor. maalesef acıları dinmediği için bu olayı hayatlarından çıkaramıyorlar ve tüm engellemelere rağmen çözmek için uğraşıyorlar.
17 entry daha