şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • edit: dayanamadım restaurantı aradım. müdür ahmet beyle görüştüm.
  ahmet beyin söylediklerini madde madde aktarıyorum.
  1- burada 13 sene, istanbul genelinde 45 senedir hizmet veriyoruz.
  2- personelimi alırken hitabeti düzgün, saygılı ve terbiyeli insanlardan alırım. her personelime sonuna kadar kefilim.
  3- her cuma günü cuma namazı için dükkanımızı 10-15 dakika kapattığımız doğrudur.
  4- hanımefendi bu süreçte yalnızca benimle muhattap oldu, kendisiyle görüşen tek kişi benim.
  5- hiç bir şekilde farklı bir personelle muhattap olmadığı gibi, tarafımızca itme-kakma, hakaret, saldırı gibi bir psikolojik veya fiziksel saldırı gerçekleşmedi. nihayetinde müşteridir, başımızın üstünde yeri vardır. olayın tüm kamera kayıtları mevcuttur. yaptığımız suç duyurusu ardından polis az sonra gelip görüntüleri alacağını söyledi.
  6- aksine maalesef hakarete maruz kalan biziz. tartışma anında bana bağırarak telaffuz ettiği "burası türkiye cumhuriyeti, allah'ını da al git" söylemi sonrasında ben kendisine tek kelime dahi etmedim. tartışma o an benim nazarımda sona erdi.
  7- olay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum ve yaklaşık 5-10 dakika önce dükkanıma geri döndüm.
  8- hanımefendi olayı farklı bir noktaya çekme gayretindeydi. biz kendisine ne söylesek karışılığını hakaret ve aşağılama olarak aldık. hiç bir şekilde kendisine bir müdahalemiz veya kötü bir tek kelimemiz bile bulunmamaktadır.
  9- hanımefendi içebilir, buna kesinlikle karışmaya hakkımız olmayıp bugüne kadar kimsenin ne yediğine-içtiğine karışmadık. fakat o kadar da alkollü değildi, hafif çakır keyf durumundaydı.

  hayatımda ilk defa bu gibi bir olayda bir yeri aradım ve sıradan bir vatandaş olarak bilgi rica ettim. çünkü kadının yazdıkları gerçekten çok absürt, üst üste oturmayan taşlar var.
  belki haddime değil ama hepsinden de önemlisi mekanın kendisini ifade etme, koruma ve açıklama hakkı olduğunu düşündüm.

  *************************************

  atatürk büstüne saldıran cahil faşistlerden bir farkı olmayan kişi eylemi.
  insanlar ibadetini yapabilir, buna saygı duymak lazım. insanlar istediğini giyebilir, buna da saygı duymak lazım. etrafta 40 tane yemek yenilebilecek yer var, bir başkasına gidebilirdi ama gürültü çıkartmayı tercih etmiş. ve gerçekten çok gereksiz bir şey yapmış.

  her zaman inandığım;
  ateist birinin tüm camileri yıkıp yerine park yapması da faşizm'dir, dindar birinin tüm parkları yıkarak yerine cami yapması da faşizmdir.
  ateist birinin herkesi içki içmeye zorlaması da faşizmdir, dindar birinin herkese içkiyi yasaklaması da faşizmdir.
  ateist birinin namaz kılanları aşağılaması da faşizm'dir, dindar birinin ateist olanları değerlerini aşağılaması da faşizmdir.
  yani sorun ne din ne ateizm'dir. bizim için sorunun esası faşizm'dir.

  **************************************
  edit 2:
  hanımefendi benim yazımı almış, tweet atmış ve not eklemiş "şunlara ekmek yedirmeyin!"
  https://twitter.com/…emin/status/896011577559834625
  siz çok yanlış anlamışsınız hanımefendi. kimin ekmek yiyip yiyemeyeceğine ben veya burada ki yazarlar karar vermediği gibi, burada yazanlarında bu şekilde bir vasfı olduğunu düşünmüyorum.
  yazımda da belirttiğim üzere "faşist tavrın her türlüsüne karşıyım". kusura bakmayın ama siz ekşi sözlük yazarlarını tetikçi olarak mı algıladınız? burada sizce her yazar dezenformasyon gördüğünde balıklama atlıyor diye mi düşünüyorsunuz? ne büyük yanılgı! elbette araştıracağız, elbette sorgulayacağız. kusura bakmayın ama dünya sizin ekseninizde dönmediği gibi, dilediğiniz zaman istediğiniz yeri hedef gösteremezsiniz. bu çılgınca hatanızı bir an önce düzeltmeniz dileğiyle.
106 entry daha