şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
165 entry daha
 • digitalocean fiyat-kalite bakımından en iyi cloud hizmeti veren firmadır.

  4 senedir digitalocean kullanan biri olarak, diğer firmalar ile karşılaştırma yapmadan, tecrübelerimi paylaşmak isterim.

  - her ayın başında, kullandığını saat kadar sizi faturalandırır. yani ödemeyi amerika kanunları gereği hizmet sonrasında alır. eğer kredi kartınızda limit yok veya para çekilemez ise, size mail göndererek uyarırlar. parayı çekemedik, kapatalım hizmetlerini direk demezler.

  - ticket açtığınızda ortalama cevap süreleri 10 dakikayı geçmiyor. (inceleme gerektirmeyen durumlarda.)

  - sunucunuzu taşımak istiyorsunuz ama ip'nizin değişmesini istemiyorsanız size droplet taşımanız konusunda yardımcı oluyorlar.

  - işleri danışmanlık olmadığı halde, herhangi bir yazılımsal probleminizde ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar.

  - bir yazılım kurulumunda yeterince bilgi sahibi değilseniz, one-click-apps sekmesinden kolayca php, mysql gibi basic uygulamaları otomatik olarak yüklenmiş bir droplet kuruyor.

  - backup alma ve snapshot alma olayı çok kolay ve basit. zaten digitalocean'ın kendi yönetim paneli çok kullanışlı.

  - droplet kurma süresi maksimum 1 dakika sürüyor. (ama backup'dan kurma veri boyutunuza göre değişkenlik gösterebiliyor.)

  - eğer herhangi bir ipnize saldırı geliyor ise ip is nulled maili ile karşılaşmanız mümkün. bunu sadece digitalocean değil diğer tüm firmalar yapar.

  - digitalocean community ile kurmak istediğiniz bir yazılımıntutorial'na ulaşabilirsiniz. ayrıca istediğiniz soruyu da sorabilirsiniz.

  - dns hizmeti verdiklerini biliyorum ama daha önceden hiç kullanmadım. zaten cloudflare gibi bir firma olduğu sürece digitalocean'ı önermem mümkün değil.

  - datacenter ağıda yavaş yavaş büyüyor. amerika, hollanda, almanya, singapur. tabi türkiye'ye hizmet verecekseniz, ping problemi yaşamamak açısından, en yakın bölgeyi tercih etmeniz daha mantıklı. almanya ve hollanda en ideali.

  - backup ve snapshot'dan yeterince bahsedilmiş zaten. bilmeyenler için farkı şu; backup belli bir süreyle otomatik olarak alınıyor. ama snapshot siz ne zaman isterseniz. backup ayarlarında yanlış hatırlamıyorsam, günlük, haftalık ve aylık seçeneği mevcut.

  - digitalocean'a gelen ilk ve büyük özelliklerden biri: floating ip. floating ip'i anlık olarak istediğiniz droplet'e yönlendirebiliyorsunuz. güzelliğini başka bir başlıkta geniş geniş yazacağım.

  - load-balancer servisini tavsiye etmiyorum şuanda. kaynaklarını 1000 anlık kullanıcı olarak sınırlamışlar. sorun yaşadığımda ticket açmış ve şöyle bir cevap almıştım:

  "how many connections do you typically put through on your haproxy load balancer? our lbaas product has been tested up to 1000 connections per second. ıf you're putting more than that through the load balancer, it's likely that using your own haproxy droplet will result in better performance. kindest regards,"

  - monitoring özelliğini bazı dropletlerimde açtım fakat henüz kullanmadım. hatırladığım kadarıyla, örneğin cpu değerlerim %70'i geçince bana mail at gibi ayarlar tanımlıyorum. dediğim gibi henüz hakim değilim.

  - diğer özellikleri benim kullandığım datacenter'a ulaşmadı. örneğin space, volumes.. o yüzden bu özelliklerini es geçiyorum.

  -----

  tavsiye vermek gerekirse, load balancer için haproxy kullanabilirsiniz. kurulumu çok basit zaten. digitalocean'ın load balancer'ı çok sıkıntılı. link

  volumes'i hiç kullanmadım ama bunun için yine bir droplet açıp nfs mount yapabilirsiniz. link

  performanslarının daha iyi olacağına eminim.

  genel itibariyle çok hızlı, kalitesi çok iyi bir firmadır. kullanıcı memnuniyetine çok dikkat ediyorlar. ayrıca çalışanları çok nazik ve kibar. her sorununuzu çözmeye çalışıyor ve ellerinden geleni yapıyorlar.

  referans linki bekliyorsunuz ama yok * *
84 entry daha