şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
23 entry daha
 • kimse adamakıllı detaylı bilgi vermemiş ben vereyim. şimdi almanya'da iş buldunuz türkiyede yaşıyorsunuz. mavi kart başvurusu yapacaksınız. ilk önce konsolosluktan idata'yı arayarak randevu alıyorsunuz. randevu ücreti var 8 €. bu ücretin tl karşılığını kredi kartıyla ya da eft ile ödeyebiliyorsunuz.

  randevuyu aldıktan sonra idata size döküman listesi yolluyor.

  -2 tane vesikalık resim
  -iş sözleşmesi (firma adresi, vergi numarası, maaş, bonus vs. belirten)
  -anabin 'den mezun olduğunuz okulun denkliği (internet sitesinden üniversiteyi seçip pdf olarak çıktı alabiliyorsunuz.)
  -sağlık sigortası (sağlık sigortası işe başlama tarihine kadar olsa yeter. yani işe başlamadan bir hafta önce gideceksiniz diyelim. sadece iş başı yapana kadar geçen süre için gerekiyor.)
  -özgeçmiş
  -60€ başvuru ücreti

  ben bu dökümanların yanında bir de normal vize başvurusunda istenen; ikametgah, banka hesap dökümü, sgk sigorta dökümü, nüfus kayıt örneği, tapu gibi belgeleri de ekledim.

  otel, uçak bileti vermedim. bir problem olmadı.

  konsolosluğa ne zaman yanıt gelir dediğimde 2 ayı bulabilir demişlerdi ama başvurudan 4 gün sonra d tipi vizem ulaştı.

  bu arada başvuru sırasında almanca konuşup almanca düzeyini başvuru belgelerine not ediyorlar. önceden hazırlanmak avantaj olabilir. böyle bir durumdan haberim yoktu benim biraz süpriz oldu.

  bir sonraki aşama almanyadan yapılıyor. çalışacağınız şehirde önce acilen ev bulmanız ve bunu einwohnermeldeamt denilen (bizim muhtarların adres kaydı gibi) yerden kira sözleşmeniz ve bankadan kira deposito vs. odemesi yaptiginiza dair makbuzla yeni adresinize kayit yaptiriyorsunuz. başvuru sonunda size meldebescheinigung adinda bir doküman veriyorlar.

  -meldebescheinigung,
  -basvuru formu(burda tüm detaylar yaziliyor; sözlesmen süreli mi, maasin ne kadar, tam zamanli mi calisiyorsun, is tanimin ne vs.), biyometrik pasaport fotoğrafı,
  -diploma (diplomam orjinalinde ingilizce + türkce oldugu icin ceviriye gerek yok dediler ve sorun da cikmadi),
  -maas dekontlari,
  -iş sözleşmesi ve
  -pasaportla
  birlikte auslanderbehörde ye gidip mavi kart başvurusunun son aşamasını da tamamlamış oluyorsunuz. türkler az ödüyormus falan dedim ama benden 100 € aldilar. tüm orjinal dökümanlarin fotokopisini cekip orjinallerini geri veriyorlar. pasaport dahil.

  sonraki asama eve bir gün pın ve puk kodu iceren bir mektup geliyor. daha o kodlarla ne yapacagimi bilmiyorum. bir tane daha mektup geliyor onda da kartinizi su tarih ve saatte (basvurudan yaklasik bir ay sonra) almaniz gerekiyor diyor. mektupta bir de dilekce gibi bir kisim var. orada basvuru yaptigimdan beri belirttigim ekonomik ve kisisel durumlarimda bir degisiklik olmamistir, sicilimde bir suc vs. yoktur yaziyor altini imzaliyorsun. bir de gelirken;

  -pasaport
  -kira sozlesmesi
  -yeni maas bordrololarini da yaninda getir diyorlar.

  tüm sürec bu kadar arkadaslar.

  edit: benim iş yeri ile yaptığım sözleşme süresizdi. 4 yıllık mavi kart aldım. ama zaten bu yaz 21. ayın sonunda süresiz oturuma başvuracağım. bence süre konusuna çok da takılmamak lazım.

  _____________________________
  is degistirme:
  21 aylik süreyi doldurmadan daha güzel bir is buldugum icin is degistirdim ve merak edenler icin bu süreci de anlatmak istiyorum cünkü yeni isim baska sehirdeydi ve sürec benim icin icinden cikmasi oldukca zor bir hale gelmisti.

  -ılk önce her zaman oldugu gibi anmeldung yapabileceginiz bir ev bulmak ve ev icin sözlesme(untermietvertrag) imzalamak.
  -bürgeramt`tan randevu almak ve yeni adresinizi kayit ettirmek (eger yakin bir tarihe randevu alamiyorsaniz, gelmeyin randevusuz deseler bile erkenden gidin. bana 4 ay sonrasina online randevu verdiler ve adres degistirdikten sonra 2 hafta icinde yasal olarak bunu bildirme zorunlulugu var. erkenden gittim ve gün icine randevu aldim. mesela ben 7 de gitmistim, 9 a kadar bekledim ve 14:00 e tandevu verdiler.)
  -bürgeramt tan aldiginiz meldebestätigung ile ausländerbehörde`ye gidin. (ausländerbehörde`den randevu almak cok daha zor. ama yilmayin ve pozitif olun. mümkünse tüm bunlari 2-3 ay önceden planlayin ve tüm randevularinizi alin, özellikle berlin gibi büyük sehirlerde. ben birkac kez berlin`e gidip gelerek 2 haftada hallettim ama kesinlikle cok sansli oldugum durumlar da oldu. ausländerbehörde`ye randevusuz girmek imkansiz, kapidaki güvenlik kontrol ediyor ama benim sansima adam türktü ve iceri randevusuz girmeme izin verdi falan.)
  -ausländerbehörde;
  1-yeni is sözlesmesi,
  2-diplomalarin orjinali,
  3-pasaport,
  4-mavi kart ve yanindaki kücük kagit,
  5-sigorta numarasi (ya da kartin kopyasi)
  6-meldebestätigung
  -ayni gün mavi kartin arkasindaki adres kismina birsey yapistirip geri veriyorlar. kartla beraber yeni bir kagit yapiyorlar (bu kagit önemli ben pasaportun icinde tutuyorum hep)
  -yeni isinize ertesi gün baslayabilirsiniz.

  !!! ausländerbehörde`ye yeni is konusunda bilgi vermeden calismaya baslayamazsiniz yasal olarak. sonuclari ne olur acikcasi bilmiyorum ama durduk yere risk almak da mantikli degil.

  _____________________________
  süresiz oturum:

  şimdi 21 ay bitti ve süresiz oturum başvurusuna hazırsınız. bunun için önce auslanderbehördeden randevu almanız gerekiyor. belgeler:
  1- blue card ve yanında verilmiş olan kağıt
  2- son üç aylık maaş dekontları
  3- b1 seviyesini ispatlayan bir sertifika ya da sınav sonucu
  4- 30 € başvuru ücreti
  5- rentenversicherung (emeklilik için yatırılan paraların banka dökümü gibi listelendiği bir belge)
  6- vesikalık resim 1 ad.
  7- sağlık sigortası dökümanı

  başvuru tamamlandığında size bir kağıt veriyorlar kimlik yerine kullanılabilecek. blue card da sizde kalıyor. süresiz oturum kartı için mail geldiğinde blue card ve onunla kullanılan kağıdı teslim edip, oturumunuzu alıyorsunuz.

  eğer bu süreçte benim gibi iş değiştirdiyseniz, denemesi süresi içerisinde 21 ay tamamlansa bile randevu verilmiyor ve denemesi süresinin başarı ile tamamlandığına dair iş yerinden belge almanız isteniyor.
69 entry daha